rímský kmín

Římský kmín najdeme ve všech kuchyních světa

Římský kmín jsou semena rostliny šabrej kmínovitý, která patří do stejné čeledi jako naše petržel. Římský kmín však jako koření najdeme především v severoafrické, jihoasijské, perské, mexické a jihoamerické kuchyni.

Odkud pochází

Římský kmín (Cuminum cyminum) pochází z Egypta, a vůbec celé oblasti východního Středomoří. Odtud se dále rozšířil do Indie, Sýrie, Turecka, Číny, Maroka, Mexika, Chile a na Maltu. Největším vývozcem je pravděpodobně Indie, která vypěstuje až 70 % světové produkce tohoto koření.

Jakou má chuť

Je ostřejší než klasický kmín, chuť má mírně oříškovou, ale zároveň i pepřovou a nahořklou, může způsobovat mírné pálení jazyka.

Kam se přidává

Sám o sobě se používá na maso, ryby, do pomazánek, na brambory, do rýže, do sýrů i nakládaných okurek. Častěji se s ním setkáme v kořenicích směsích, jako je například chilli, kari, korma či masala.

kmín 1 - Římský kmín najdeme ve všech kuchyních světa

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Co římský kmín obsahuje

Římský kmín obsahuje mnoho významných stopových prvků: vápník, hořčík, železo, měď, mangan, draslík, selen a zinek.

Jaké má léčivé účinky

Jako mnoho jiných koření má i římský kmín léčivé účinky. Zlepšuje například trávení, pomáhá bojovat s nachlazením a chřipkou, pomáhá při chudokrevnosti (i při té způsobené menstruací a porodem), snižuje horečku, tlumí průjem i zvracení. U kojících žen může zvyšovat produkci mléka (laktaci). Má i částečně protirakovinotvorné účinky, zejména proti rakovině trávicích orgánů (žaludek, slinivka, játra). Pomáhá i při cukrovce a epilepsii.

Zajímavost

Římský kmín můžete přidat i do semínek pro ptáky, které v zimě přikrmujete.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář