Rozchodník

rozchodník 300x225 - Rozchodník

Rozchodník

Mnoho zahradníků hledá rostliny, které vyžadují tak nízkou údržbu, že se dají čas od času zanedbávat. Proto se rozchodník pro ně může stát ideální rostlinou. Tyto rostliny jsou také magnety pro včely a motýly.

Odborný název

Odborný název pro rozchodníky je Sedum.

Geografický původ

Tyto sukulentní rostliny z čeledi Crassulaceae pochází ze severní polokoule a z částí Afriky a Jižní Ameriky.

Popis a charakteristika

Existuje více než 400 druhů rozchodníků, které mohou být jak jednoleté, tak i trvalé, a dokonce i malé keře – to vše v závislosti na klimatu. Rozchodníky jsou sukulenty s masitými listy. Barvy listů zahrnují světle zelené, modrošedé a červenohnědé bronzové v závislosti na druhu. Malé květy se tvoří v klastrech v barvách, jako je bílá, žlutá, bronzová a růžová.

Pěstování

Rozchodník částečně prospívá na plném slunci, je velmi tolerantní k suchu – jakmile je zaveden. Vyžaduje jen velmi nízko úrodnou půdu.

Odrůdy s červenofialovými listy dobře kontrastují s ročními obdobími, proto je vhodné je do své zahrady nasadit pro oživení. Protože nejsou nikterak omezené barvami, na podzim, když kvetou, mohou být barevné listové odrůdy společníky na mnoha místech pro mnoho různých rostlin.

Pozor ale na některé agresivní odrůdy rozchodníku, jako je Sedum spurium. Tento druh roste rychle a je invazivní – absorbuje ostatní odrůdy.

Použití

Popínavé rozchodníky nabízejí větší variabilitu v krajině. Skalky jsou jejich přirozeným místem pro růst. Experimentujte s různými typy. Vzhledem k tomu, že rozchodníky mají malý kořenový systém a malou potřebu vody, mohou dobře  růst v trhlinách a štěrbinách ve skalních stěnách.

Rozchodníky mohou být také řešením pro svažující se plochy, které je těžké kosit. Jakmile je koberec z rozchodníků dobře zaveden, je dobrou bariérou proti plevelům a atraktivním přírůstkem do svahu.

S nápadnou zelení a živými květy je rozchodník atraktivním a všestranným řešením problémových míst v zahradní krajině.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE