Našli jsme pro vás tři nejlepší druhy sakur, které si bez potíží poradí i s našimi zeměpisnými šířkami. Ukážeme vám, kam do zahrady se hodí, a které kultivary si vybrat, aby vaše zahrada vypadala přesně tak, jak očekáváte.
Třešeň pilovitá – když toužíte po záplavě květů
Většina sakur, nabízených v našich obchodech, je právě třešeň pilovitá alias Cerasus serrulata. Ve starších příručkách ji můžeme najít i jako sakuru ozdobnou. Nejde o příliš velké stromy, obvykle nemívají víc než 8-12 metrů. Dvojitě pilovité, elipsovité až 14 centimetrů dlouhé listy se objevují později, než hrozny bílých, světle růžových nebo dokonce (velmi vzácně) žlutých květů. Rozkvést může od dubna až do května, v závislosti na poloze, kde je pěstována. Jde o dlouhodobě pěstovaný a tedy prověřený druh sakury.
Žádnými specifickými chorobami netrpí, ohrozit ji mohou pouze běžné choroby třešní a višní. Své uplatnění najde zejména v menších zahradách, ale pěstovat ji lze i v nádobách nebo dokonce jako půvabnou bonsaj
Nejpůvabnější kultivary třešně pilovité
- Cerasus serrulata Ama-no-gawa – sloupovitý vzrůst, jemně růžové květy.
- Cerasus serrulata Jamasakura – sakura horská, výška až 25 metrů, květy přecházejí přes bílou až k růžové, ojevují se velmi brzy, často už na začátku března. V našich podmínkách může i plodit, třešně jsou tmavě rudě červené, nejedlé. Vhodná i pro tvorbu bonsají.
- Cerasus serrulata kanzan – poloplné světle růžové květy, stromy s širokou rozkladitou korunou. Daří se mu i ve vyšších nadmořských výškách.
- Cerasus serrulata Kiku-shidare – vyznačuje se převislými větvemi a jemně růžovými květy.
- Cerasus serrulata Sargentii – třešeň Sargentova, růžové květy – nejodolnější kultivar sakury, který je u nás běžně dostání.
- Cerasus serrulata Shiro-fugen – rozložitá koruna, růžové květy vykvétají až na konci května.
- Cerasus serrulata Shiro-tae – později vykvétající sakura se zářivě bílými květy.
Třešeň chloupkatá – nízká krása pro majitele malých zahrádek
Tato odrůda toho k úspěšnému pěstování nepotřebuje mnoho. Třešeň chloupkatá (Cerassus subhirtella) se sice nemůže chlubit takovou bohatostí květů jako třešeň pilovitá, ovšem se svou výškou nepřesahující deset metrů, se směstná prakticky do jakéhokoliv svěřeného prostoru. Takže chcete-li si na zahradě vytvořit jen malé japonské zákoutí, bude právě ona pro vás ideální kandidátkou. Nedaří se jí ovšem ve znečištěných lokalitách (zejména u cest), a také všude tam, kde není chráněna před chladným větrem a holomrazem. I ona je u nás dlouhodobě osvědčená a s úspěchem pěstovaná.
Nejpůvabnější kultivary třešně chloupkaté
- Cerassus subhirtella Autumnalis – tato třešeň vás potěší květy hned dvakrát, a to na jaře a na podzim. Hlavní kvetení se odehrává v květnu a dubnu, sekundární pak v listopadu a prosinci. Dorůstá pouhých 3-5 metrů, takže hledáte-li ozdobu, kterou byste mohli zasadit blízko k domu nebo verandě, bude tahle třešeň ideální.
- Cerassus subhirtella Pendula – převislé větve, jemně růžové květy
- Cerassus subhirtella Ukon – velmi vzácný, o to však zajímavější kultivar. Jeho květy jsou žlutozelené a skutečně půvabné. Vykvétají ve svazečcích o 3-5 kusech.
Třešeň jedská – pro milovníky zářivé bílých květů
Připomínají vám sakury zejména první sníh? Pak se možná s chutí pustíte do dosud příliš neprobádaných vod a poohlédnete se po třešní jedské (Cerassus yedoensis). S výškou 10-15 metrů a široce rozkladitou korunou zaujme jako solitéra. Kromě velkých bílých květů na jaře vás potěší i na podzim, a to nádherně červenými listy. Ke své spokojenost potřebuje chráněné místo a dostatek vláhy.
Z kultivarů lze doporučit zejména Cerassus yedoensis Shidare yoshino s velkými zářivě bílými květy, připomínající sněhové obláčky.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz