Bělásek zelný je bílý motýl, který dostává svému jménu, rád si pochutná na zelí. Není to však motýl, ale jeho larvy, které okusují zeleninu. Je charakteristický svým klikatým letem, který přerušuje a sedá na květy.
Je to nápadný, velký motýl, z čeledi běláskovitých. Spodní strana křídel je nažloutlá s jemným, černým poprášením. Samičky jsou o něco málo větší než samečci a poznáme je podle dvou okrouhlých černých skvrn na svrchní straně předních křídel. Dokáže se velmi rychle přizpůsobit podmínkám, najít ho můžeme dokonce i na vrcholcích hor. Jeho nejčastější stravou jsou brukvovité rostliny.
Samička dokáže naklást až 300 žlutooranžových vajíček, nejčastěji na spodní stranu listů rostlin. Z nich se vylíhnou přibližně po deseti dnech housenky, které mají žlutozelenou barvu, se žlutými pruhy a černými skvrnami. Po vylíhnutí se nějaký čas drží pohromadě. Aby se nestaly potravou pro některé ptáky, v jejich těle se vytváří silně jedovaté látky, po konzumaci zeleniny. Látky jsou silně odpudivé. Vývoj larvy trvá přibližně měsíc, kdy se zakuklí a následně se vylíhne motýl, nejčastěji v ranních hodinách.
Tím, že je bělásek tak přizpůsobivý, řadí se oprávněně mezi škůdce v zemědělství.
Jak si s běláskem poradit
Housenky okusují vnější listy, neprokousávají se dovnitř. Poměrně dobře se dají použít insekticidy. Pokud ale chcete praktikovat ekologické zemědělství, pokuste se je ručně vysbírat nebo se spolehněte na pomoc ptáků.
Můžete zkusit i aromatické rostliny, které by měly bělásky odpuzovat. Pomoci by mohl odvar z šalvěje, kopretiny, vratiče, máty, rozmarýnu, máty a rajčatových lístků.
Někteří nedají dopustit na starý, osvědčený trik, kdy se zelenina posype drcenými vaječnými skořápkami, což běláska zmate, bude si myslet, že tu už vajíčka nakladl a vydá se jinam.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz