Jestli chcete mít na zahradě barevné kytičky, které jsou ještě navíc vhodné k sušení, vsaďte na slaměnky. Mně samotné připomínají dětství, protože je pěstovala již moje maminka a pak jsme z nich společně vyráběly suché vazby.
Jak pěstovat slaměnky
Jsou dvě možnosti, jak můžete na zahradě pěstovat slaměnky: buď na jednom samostatném záhoně, což je nejvhodnější k tomu, abyste je mohli snadno sklidit a usušit, nebo mezi ostatními letničkami, trvalkami, azalkami apod., kde budou spíše dělat radost v živém stavu, sklízení bude o něco komplikovanější.
Výsev
Výsev je u slaměnek podstatný. Je potřeba je předpěstovat, a tak je vyséváme již v březnu. Mladé semenáčky potřebují dostatek světla (parapet okna, umělé osvětlení) a zálivky. Sazeničky pak umisťujeme ven až po zmrzlých, protože jsou velmi náchylné na mráz.
Pěstování na záhoně
Mohou mít plné slunce nebo polostín, střední zálivku a propustnou půdu. Abychom podpořili kvetení, je potřeba plně rozkvetlé slaměnky včas ustřihnout. Díky tomu nám slaměnky budou kvést celé léto.
Sušení
Sušení slaměnek není těžké. Stačí je svázat do menších kytic a sušit hlavičkami dolů v suché, dobře větrané místnosti. Vlhko by slaměnky zcela zničilo. Suché slaměnky si uchovávají svou barvu i několik let.
Suché kytice nebo vazby
Jakmile jsou dokonale usušené, můžeme je aranžovat v kyticích do váz, nebo je použít do suchých vazeb, květy naplnit třeba průhlednou nádobu apod. Můžeme je kombinovat s mnoha jinými sušenými květy nebo trávami.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz