tepelne cerpadlo

Příslušenství k solárním panelům

Každý, kdo se jednou rozhodl pro solární panely, ví, že solárními panely to nekončí, ale pouze začíná. Jaké příslušenství je nutné pořídit k solárním panelům? Co by vám určitě nemělo chybět? Abyste si rozuměli se svým dodavatelem fotovoltaických panelů, podívejte se alespoň na ty základní pojmy.

Kabely

Bez kabelů jako by fotovoltaická elektrárna ani neexistovala. Je potřeba pospojovat solární panely s baterií a s dalšími přístroji, do kterých se bude elektrická energie dodávat. V pojmosloví kabelů se vyznáte poměrně rychle, protože stačí hledat „solar kabel“ – tyto kabely mohou být různé pro vnější i vnitřní použití, mají různou délku i tloušťku a mívají červenou nebo černou barvu. Kromě solar kabelů existují i prodlužovací kabely, které seženete v délkách 1 až 5 metrů. Budete-li mít fotovoltaickou elektrárnu řízenou počítačem, budete muset mít i komunikační převodník, což je kabel s USB připojením k počítači nebo displeji.

Konektory

Konektory pro kabely jsou jednoduché, nebo rozbočovací či slučovací. Rozbočovací a slučovací varianty se nabízejí jako rozdvojka i jako roztrojka. Konektory umožňují pospojování kabelů tak, aby vám vznikla dokonalá soustava, která bude vyrábět i dodávat elektrickou energii tam, kam je právě potřeba.

Měniče

Měniče napětí s displejem i bez něj slouží zejména ke změně napětí z 12 V na 230 V a obráceně. Jsou vhodné pro baterie, ve kterých budete skladovat elektrickou energii na pozdější dobu.

Solární regulátory

Solární regulátory jsou systémy, které regulují tok elektrické energie ze solárního panelu nebo baterie do koncového spotřebiče. Regulátor je schopen hlídat přepětí regulátoru nebo spotřebiče, nadměrné vybití akumulátoru, přetížení zátěže, přehřátí spotřebiče apod. Většina solárních regulátorů na trhu je uživatelsky přívětivých, přičemž na displeji uvidíte všechny potřebné údaje.

cerpadlo tepelne 450x600 - Příslušenství k solárním panelům

Zdroj foto: No machine-readable author provided. Ppntori assumed (based on copyright claims)., Public domain, via Wikimedia Commons

Střešní háky

Střešní háky slouží k upevnění solárních panelů na střechy, resp. střešní tašky. Na trhu seženete prakticky všechny druhy háků k upevnění na všechny typy střech.

Držáky

Držáky jsou rovněž určeny k připevnění solárních panelů k podkladu. Obvykle jsou prodávány v sadách po 4 (na jeden solární panel) a jsou konstruovány tak, aby mezi panelem a střechou (podkladem) vznikl prostor důležitý pro odvětrávání.

Pojistkový odpínač

Tato drobná, ale důležitá součástka chrání fotovoltaické panely i akumulátory před přepětím i proti zkratovým výbojům.

Jističe

Jističe do napětí 240 V chrání panel před přepětím.

Tepelná čerpadla

Ačkoliv tepelné čerpadlo nepatří přímo k výbavě solární elektrárny, může ji skvěle doplňovat. Pokud byste se rozhodli pro tento hybridní způsob výroby elektrické energie, budete téměř soběstační. Náklady na tepelné čerpadlo jsou často vysoké, ale i zde je možné čerpání dotace. A i pro zřízení hybridního modelu solární elektrárny s tepelných čerpadlem můžete využít firmy na klíč.

Tepelná čerpadla fungují nejčastěji na principu země/voda nebo vzduch/voda, méně často se využívá princip vzduch/vzduch a už vůbec se nevyužívá princip voda/voda. První slovo před lomítkem znamená, odkud se energie (teplo) bere, druhé slovo za lomítkem znamená, kam se energie (teplo) přenáší. Výhodou je, že tepelné čerpadlo si můžete pořídit jak do novostavby, tak i do staršího rodinného domku, kde časem výrazně ušetříte (zejména kvůli omezování topení fosilními palivy.)

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář