Tato vytrvalá bylinka rostla na našem území již v 15. století, přesto je považována za nepůvodní a zřejmě byla do našich zemí zavlečena spolu s kulturními plodinami. Čím je sporýš lékařský vzácný?
Odkud pochází
Sporýš lékařský (Verbena officinalis) pochází z široké oblasti od Středozemního moře až po Himaláje. Do ostatních částí světa se dostala jako nepůvodní bylinka. Nyní se s ní setkáme dokonce v Americe i v Austrálii.
Jak sporýš vypadá
Sporýš je vytrvalá bylinka dorůstající až půl metru výšky, která kvete v červenci a srpnu klasnatými květy růžové až fialové barvy.
Kde bylinka roste
Bylinka roste na vlhkých půdách, slabě zásaditých nebo slabě kyselých, většinou hlinitopísčitých, setkáme se s ní na pastvinách, mezích, podél cest, na březích vodních toků i na zahradách.
Jaké choroby bylinka léčí
Sporýš byl odnepaměti používán jako léčivá bylinka všestranného využití. Zajímavé jsou jeho afrodiziakální účinky, ale pomáhá též při rýmě a kašli, při jaterních chorobách, ledvinných kamenech, problémech se zažíváním, působí močopudně, pomáhá při nervové slabosti, snižuje únavu, pomáhá proti úzkosti a strachu, pomáhá při ženských nemocech (v Egyptě byl proto nazýván slzami bohyně Isis).
Co bylinka obsahuje
Bylinka obsahuje široké spektrum léčivých látek: hořčiny, třísloviny, glykosidy, silice, alkaloidy a enzymy. Bohužel je v současné době vzácná a chráněná, takže její sběr v přírodě není povolen. Můžete si však zakoupit semena v zahradnictví a vypěstovat si ji na vlastní zahrádce.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz