Biodiverzita je na zahradě velmi důležitým prvkem, ovšem začnou-li si v rámci této strategie pro sebe uzurpovat místo nepříjemné invazivní druhy, jež se brzy doslova rozlezou po celém širokém i dalekém okolí, je rozhodně na řadě zasáhnout.
Potíž spočívá v tom, že většina těchto nevítaných záškodníků vypadá velmi pěkně. Například již několik pokusů ochránců přírody, zaměřených na likvidaci netýkavky žlaznaté (původem z Ameriky) skončilo na tom, že lidé na soukromých pozemcích odmítli spolupracovat „protože je to přece tak pěkná kytka.“ Inu, je to sice tak, ale tam, kde se usídlí, už za pár let nic jiného neporoste – ani kopřivy!
Jaké invazivní druhy jsou pro naši přírodu nebezpečné nejvíce?
Možná máte některou z těchto rostlin na zahrádce i vy – zatím se nekontrolovaně množí v některém zapomenutém koutě, ale brzy vás překvapí i na záhonech se zeleninou nebo v okolí okrasných keřů. A po čem se tedy podívat?
Netýkavka žlaznatá
Od našich původních druhů netýkavek (např. netýkavka malokvětá) se liší odlišnou velikostí a zbarvením květů. Ty její jsou velké a výrazně tmavě růžové – právě proto se zahrádkářům tolik líbí. Její likvidace je naštěstí poměrně snadná – stačí vytrhnout celý trs nejlépe ve chvíli, kdy je půda vlhká a dostupná. Tento krok je vždy nutné udělat před dozráním semen. Důležitá je také důsledná kontrola a okamžité odstranění nalezených rostlin. Ty mimochodem nikdy neházíme do kompostu, ale odneseme pryč ze zahrady, abychom si netýkavky nechtěně nenamnožili.
Lupina mnoholistá
Vlčí bob alias lupinu určitě všichni znáte. Nejlépe se mu daří na slunných stanovištích. Používá se jako zelené hnojení, ale díky množství živin dodávaných do půdy zároveň dokáže eliminovat většinu ostatních druhů. S vytrháváním nepochodíme, mnohem lepší je kosení, a to nejlépe v době květu. Veškerou biomasu je opět nutné odnést ze zahrady.
Šťovík alpský
Nejlépe se mu daří na holých půdách odkrytých třeba erozí, ale objevit se může kdekoli. Nejvíce mu svědčí vyšší nadmořská výška, takže majitelé podhorských zahrádek by měli rychle zbystřit. Zde pouhé mechanické odstranění nestačí, šťovík alpský se totiž velmi rychle množí i ze semen ukrytých v půdě. Plošný postřik herbicidem vaši šanci na úspěšné odplevelení rapidně zvyšuje. Postup je nutné zpravidla opakovat.
Bolševník velkolepý
Agresivita tohoto druhu už musela být nejednou řešena i na celoevropské úrovni. Na první pohled připomíná běžné zástupce rostlinné říše podobné miříkovitým – třeba mrkvi. Překvapí vás však jeho až dvoumetrový vzrůst a často i nepříjemné alergické reakce po doteku – při odplevelování se proto neobejdete bez ochranných rukavic. Na několik jedinců zpravidla běžné prostředky postačí, na zanedbanou louku zamořenou touto rostlinou však neváhejte pozvat odborníka. Vyplatí se to.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz