Některé bylinky vám přinesou dvojí úrodu, když je během léta sestřihnete. Ostříhané bylinky usušte na zimu anebo spotřebujte čerstvé do salátů apod.
Bazalka
Bazalka je jednou z bylinek, která začíná v červenci kvést. To má jako bylinka největší sílu a je potřeba ji ostříhat a velmi rychle usušit. Celou nať můžete sušit v kyticích zavěšenou ve stínu na dobře větraném místě. Jednotlivé listy pak na sítech nebo v bedýnkách. Pro zachování aroma uchovávejte bazalku ve vzduchotěsných nádobách.
Máta peprná
Mátu je dobré sklidit těsně před nasazením poupat a usušit. Do podzimu pak poskytne ještě jednu úrodu. Mátu sušte jen jako listy, a to nejlépe na sítech, aby k nim mohl vzduch i zespoda. Usušenou uchovávejte ve vzduchotěsných nádobách.
Majoránka
Majoránku za léto ostříháte hned dvakrát, poprvé v červenci, podruhé na přelomu srpna a září. Stříhejte, jakmile se vyvinou první pupeny. Sušte ve svazečcích a po úplném usušení odrhněte listy. Také se nejlépe uchovává ve vzduchotěsně uzavřených nádobách.
Saturejka
Saturejku je možné stříhat ve dvou obdobích: buď těsně před nasazením poupat, anebo potom v plném květu. První způsob je lepší na přímou spotřebu v čerstvém stavu, druhý je zase lepší na sušení. Abyste si zachovali aroma, uchovávejte ji stejně jako ostatní výše zmíněné bylinky ve vzduchotěsných nádobách.
Pažitka
Pažitku také seříznete, a to nejlépe před vytvořením poupat. Poupata ponechte pouze v případě, že si chcete příští rok vypěstovat pažitku z vlastních semínek. Pažitku je nejlepší na zimu skladovat tak, že ji nadrobno nasekáte a dáte zamrazit do malých uzavíratelných krabiček.
Zálivka a přihnojování
Všechny bylinky, které chcete sklízet dvakrát za sezonu, musíte vydatně zalévat (i po seříznutí) a také přihnojovat. Pozor ovšem na hnojiva s příliš vysokým obsahem dusíku, dusík totiž způsobuje snížení účinnosti bylinek.
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz