Na první pohled připomínají hlízy topinamburu spíše ošklivé brambory. Jde však o superpotravinu doslova nabitou prospěšnými látkami. Na zahrádce jde přitom o velmi skromného návštěvníka, kterého se proto rozhodně vyplatí vyzkoušet.
Slunečnice hlíznatá, jeruzalémský artyčok, židovská brambora – tak a ještě mnoha dalšími názvy se topinamburu říká. Ve své domovině roste napříč mnoha pásmy, od úrodných nížin až po horské svahy, přes hlinité, písčité i jílovité půdy.
Ideální rostlina pro začátečníky
Topinambury se množí hlízami. Ty zralé k výsadbě poznáte snadno. Neměly by být menší než 30 centimetrů, s viditelnými očky a bez mechanického poškození nebo dokonce hniloby. Sázet je můžete na podzim i na jaře. Je jen málo škůdců nebo nemocí, které jim mohou ublížit. Nejnebezpečnější jsou hlodavci, zejména hraboši, proti nimž je vhodné rostliny chránit.
Sázejte je stejně jako brambory. Do řádků a do hrůbků, tak jak to už důvěrně znáte. Půdu je předtím třeba důkladně zkypřit a zbavit plevele. A nežádoucí buřinu odstraňujte i během léta. Plodící rostliny by příliš utiskovala a hlíz by nebylo dost. Pokud se objeví mandelinka nebo jiní škůdci, použijte běžně dostupný postřik. Jiné potíže by se během vegetační sezóny vyskytnout neměly.
V ideálních podmínkách je z každé rostliny možné získat až 30 hlíz, které snadno uskladníte ve sklepě v bedničce naplněné pískem či rašelinou, ale v případě nouze postačí i obyčejné papírové sáčky.
Příprava je velmi jednoduchá
V kuchyni lze topinambury připravit na mnoho způsobů. I kuchařské začátečníky potěší fakt, že jejich slupka je tenká a není nutné ji loupat. Jestliže jsou hlízy na pohled pěkné, stačí je jednoduše před úpravou vydrhnout kartáčkem od přebytečné zeminy. Topinambury je třeba loupat jen v případě, že z nich chcete po uvaření připravit kaši nebo pyré.
Nyní můžete s hlízami pracovat jako s obyčejnými bramborami. Nakrájejte je a upečte v troubě. Pozor si dejte jen na rychlé hnědnutí řezu po nakrojení. Zabránit tomu můžete použitím několika kapek citrónu. Tentýž efekt má samozřejmě také uvaření.
Zazáříte i při letní grilovačce
Nakrájejte hlízy na plátky, potřete je olejem se směsí koření a bylinek a z obou stran je lehce ogrilujte. Pomalý postup je důležitý, aby byly krásně křupavé, budou potřebovat 10-15 minut. Během této doby slupka zčerná a samotné hlízy krásně změknou. Chutí budou připomínat brambory upečené na ohni.
Nechcete se potýkat s odstraňováním černé slupky? Pak topinambury předvařte, a na grilu jim dopřejte pouhých 5 minut. Budou se skvěle hodit jako příloha k tučnému masu, nebo prostě jen tak třeba s bylinkovým dipem.
Užijte si prospěšnost superpotraviny
Jedlé hlízy slunečnice mají v sobě množství účinných látek. Zejména jde o vysoké procento antioxidantů, které působí na náš organismus velmi pozitivně. Antioxidanty potlačují volné radikály napadající zdravé buňky. Jejich působením se tělo detoxikuje a ozdravuje.
V hlíze najdeme také prospěšný inulín. Ten pomáhá jednoduché cukry ze stravy přeměňovat na fruktózu. Tím dodává tělu energii, což využívají zejména sportovci nebo lidé často bojující se stresem. A krom jiného jsou topinambury jako superpotravina doporučovány i lidem s cukrovkou. Zároveň působí jako probiotikum napomáhající trávení a potěší také celiaky – neobsahují totiž lepek.
Díky těmto vlastnostem se rozhodně vyplatí topinambury alespoň vyzkoušet. Hlízy seženete v každém dobrém obchodě se zdravou výživou. A pokud vám zachutnají, můžete je zasadit klidně ještě během teplého podzimu. Budete tak mít na jaře brzkou úrodu v době, kdy veškerá ostatní zelenina teprve začíná vystrkovat svěže zelené lístky.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz