Třapatka srstnatá: Nejspíš všichni znáte třapatku nachovou neboli echinaceu, což je léčivá bylinka, která se používá zejména jako prevence viróz nebo jako lék na jejich počátku. Její příbuzná třapatka srstnatá je hezkou ozdobou zahrad, která navíc láká hmyz. I ona má léčivé účinky, ale nevyužívá se tak často.
Jak třapatka srstnatá vypadá
Třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta) je dvouletá, až 1 metr vysoká rostlina, má poměrně silný kořen, z něhož vyrůstá přímá lodyha, která má střídavé šedozelené listy, květy dosahují velikosti 6 až 8 cm, vypouklý terč je červenohnědý až purpurový, okvětní lístky žluté, mohou být i oranžové. Kvete od července do října a je silně medonosná.
Odkud pochází
Třapatka pochází ze Severní Ameriky, odkud se rozšířila jako okrasná po celém mírném pásu. Ze zahrad se často dostává do přírodu, kde zplaňuje a je silně invazivní.
Jak třapatku pěstovat
Třapatka potřebuje slunné místo nebo polostín, propustnou, humózní půdu, střední zálivku. Není příliš náchylná na nemoci ani škůdce.
Výsev
Pokud si chcete třapatku vysít, ideální je začátkem března do skleníku (popř. domů) a rostlinky přepichovat na záhon v půlce května.
Jaké kultivary si můžete pořídit
Třapatka je vděčným zdrojem pro šlechtitele, kteří se snaží kombinovat barvy květů, odolnost proti nemocem atd. Vy si můžete zvolit například kultivary, které dorůstají menších výšek (do 30 cm) a hodí se třeba na skalky – jako jsou Rudbeckia hinta „Becky“ nebo Rudbeckia hinta „Toto“, nebo naopak vysoké krásky (kolem 1 metru), které se budou hodit do zahrad, jako jsou například Rudbeckia hinta „Cordoba“, Rudbeckia hinta „Sonora“ nebo Rudbeckia hinta „Moreno“.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz