Třezalka tečkovaná

třezalka - Třezalka tečkovaná

 

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je rostlina, kterou můžete jednoduše pěstovat. Pěstuje se především pro své léčivé vlastnosti, ale také pro okrasné účely kvůli krásným květinám rostliny. Rostlina má keřovitý vzhled s vyčnívajícími tyčinkami obklopenými jasně žlutými okvětními plátky. Obvykle kvete kolem letního slunovratu a rozkvétání pokračuje až k podzimu.

Odborný název

Hypericum perforatum je nejdůležitější druh rodu Hypericum, běžně známý jako třezalka tečkovaná. V rodu, který patří do čeledi Clusiaceae, je až 400 druhů.

Pokud listy držíme na světle, jsou viditelné drobné otvory. Jsou to průhledné olejové žlázy obsahující chemickou látku známou jako hypericin. Tyto charakteristické díry inspirovaly název druhu, tedy třezalka tečkovaná.

Třezalka je nazývána také jako ďábelský let nebo milost Boží, protože lidé věřili, že obsahuje magické vlastnosti, které odrazují zlé duchy.

Geografický původ

Třezalka pochází původem z Evropy a dnes se nachází po celém světě. Ranní kolonisté přinesli tuto rostlinu do Severní Ameriky a naturalizovali ji ve východních Spojených státech a Kalifornii, stejně tak v Austrálii, na Novém Zélandu, ve východní Asii a Jižní Americe.

Popis a charakteristika

Celá rostlina, zejména její kulatá černá semena, vyzařuje mírný terpentinový zápach. Dřevěný rozvětvený kořen se šíří ze základny šlahouny, které produkují řadu stonků. Jednoduché tmavě zelené listy rostou v opačných, podlouhlých nebo oválných párech na kulatých stopkách, které dosahují až 91 cm.

Jasně žluté květy ve tvaru hvězdy, často seskupené ve třech skupinách, mají pět okvětních lístků. Černé tečky na okraji květu obsahují více hypericinu. Květy rozkvétají v rozvětvených plochých vrchlících na vrcholu stonků, kolem letního slunovratu.

Pěstování

Prosperuje se v slunečných polích, otevřených lesích a štěrkovitých silnicích.

Půda: Třezalka může růst v různých typech půd, ale nejlépe roste v dobře odvodněné, mírně vlhké, písečné a mírně kyselé půdě.

Hnojení je zřídkakdy zapotřebí a pouze pokud je půda velmi špatná. Před výsadbou však může být použit kompost.

Slunce: Rostlina má nejraději polostín. Ideální poloha je místo, kde se dostane k jasnému rannímu slunci a odpoledne bude mít stín.

Pokud je rostlina vystavena příliš velkému slunci, listy se mohou spálit, zatímco příliš mnoho stínu způsobí, že méně pokvete.

Zalévání: nejlepší je, pokud je rostlina pravidelně zalévána a půda je rovnoměrně vlhká. Na základně rostliny lze umístit vrstvu mulčování, aby se zachovala vlhkost. Pokud se pěstuje v květináčích, může být zapotřebí dodatečné zalévání.

Plně rostoucí rostlina může přežít sucho, ale netoleruje nadměrné zalévání.

Použití

Třezalka byla známá pro své léčivé vlastnosti. Staří Římané ji používali na bojišti jako cenný lék, který podporoval léčbu z traumatu a zánětu. Věřilo se, že bylina urychluje hojení ran, modřin, vředů a popálenin. Pro svůj uklidňující efekt se používala také ke zmírnění napětí a úzkosti, zmírnění depresí. Ženy v období menopauzy bylinku používaly na uklidnění při změnách nálad. Zmírňuje děložní křeče a potíže.

Hypericin v třezalce tečkované má antivirové vlastnosti, o kterých se říká, že jsou účinné proti určitým druhům rakoviny. Olej byl používán interně k léčbě koliky, střevních červů a bolestí břicha. Léčivými částmi rostliny jsou čerstvé listy a květiny.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE