U nás je zvykem, že stromeček zůstává doma nejdéle do svátku Tří králů, do 6.ledna. Toho, že stromeček dosluhuje, si všimneme podle opadávajícího jehličí. Nejdříve opadávají smrky a nejdéle vydrží borovičky.
Jak naložit se stromkem
Dříve lidé stromeček spálili v kamnech, dnes v bytech už jen těžko budeme tímto způsobem likvidovat stromky. Většinou se odnáší ke kontejnerům, ke svozu, odkud se vozí do kompostárny nebo spalovny. Dejte si záležet s odstrojením, ulehčíte práci lidem, kteří stromky likvidují.
Ve Vídni je zvykem svést stromky do elektrárny na biomasu. V Belgii a Nizozemí se provádí pálení stromků na pobřeží, většinou se sejdou příbuzní, kamarádí a pochutnají si na něčem dobrém.
V každé obci a městě je určeno, jak nakládat se stromky po svátcích, stačí se zeptat nebo podívat se na web. Stromky se průběžně odvážejí od určeného místa. Nedávejte stromky přímo do kontejnerů, zaplnily by potom kapacitu pro ostatní odpad. Někde lze stromky vozit i do sběrného dvora. Velké kusy je dobré rozřezat. Nemějte strach, že zmeškáte termín svozu, stromky jsou průběžně odváženy z místa určení v lednu a únoru.
Umělé stromky, které doslouží, nepatří do běžných kontejnerů, ale do sběrného dvora.
Jak jinak je využít?
Zvířatům ano, ale pozor! V zoologických zahradách jsou zvířata, která si na stromku skutečně pochutnají, ale stromky z domácností jsou nevhodné, zapomenutý háček nebo ozdoba by jim mohla velice ublížit. Zoologické zahrady využívají větve z neprodaných kusů v předvánočním prodeji. Ze stejného důvodu je neodnášejte ani do lesa jako potravu pro zvěř.
V zahradě. Pokud stromku ořežete větve, můžete je využít jako ochranu pro choulostivé rostliny, za předpokladu, že na nich nějaké jehličí zbylo. Slabší větve rozřežte na kousky a přidejte do kompostu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz