Živé vánoční stromky v květináči vtrhly do našich domácností doslova jako uragán. I přesto jsou informace o nich spíše kusé a neúplné. Je zdůrazňována zejména jejich ekologická stránka, ale zapomíná se už na možné nevýhody. A že jich není málo.
Tím vás rozhodně nechceme od koupě této živé sváteční dekorace odrazovat. Naopak. Ukážeme, na co si dát pozor a jak postupovat, aby zůstal váš vánoční stromeček v perfektní kondici po mnoho let. A to i v případě, že se s ním budete chtít v bytě těšit každý rok.
Začít je třeba správným nákupem, některé prohřešky se už zpátky vzít nedají
Tak předně; největším nebezpečím pro vánoční stromky v květináči jsou teplotní šoky. Nelíbí se jim časté putování v přetopených místnostech a následné vystavení mrazu. Naopak, v zimě si dopřávají zasloužený klid a je jen na nás, abychom je pokud možno vyrušovali co nejméně.
Zodpovědný prodejce to ví a tyto stromky nabízí k prodeji zásadně v exteriéru (u menších exemplářů je pak ještě akceptovatelná bezmrazá místnost s teplotami okolo nuly). Takže jedličky a smrčky z vytopených supermarketů jsou nejlepšími aspiranty na velkou vánoční katastrofu a nikoli na živou dekoraci svátků i zahrady.
Ale ani záruka správné lokality není 100%. Stejně důležitá je i příprava stromků na toto období. Potřebují zejména kvalitní kořenový systém. Do květináče by proto měly být přesazeny nejméně 2-3 měsíce před samotným prodejem. Poznáte to snadno. Stačí byl trochu povytáhnout z květináče a podívat se na něj. Drží-li pohromadě, a navíc ho protkává množství bílých kořínků, pak je vše v pořádku. Naopak rozpadající se zemina, stísněná jen okolo několika velkých kořenů je špatným znamením, které svědčí o tom, že byl stromek vykopán teprve nedávno.
Náš tip: Kořeny nesmí být ani zahnědlé. Kontejnerové stromky jsou totiž náchylné na přemokření a zachránit se poté dají jen ztěží.
Než si stromek přinesete do bytu
Platí také, že by vaše borovička, smrček nebo jedlička neměly do tepla přijít předčasně. Jinak začnou rychle rašit a jejich následné přežití bude ohroženo. Až do Štědrého dne je proto mějte na chladné a dobře prosvětlené chodbě. Klidně je už můžete nazdobit, ale klidu jim dopřejte co nejvíce. Zalévejte mírně, pozor na přemokření! Na druhou stranu ani zemina vyschlá na troud není ideální a dokáže stromky rychle zahubit.
Od přinesení do bytu pak odpočítejte tři dny u smrků, 3-5 dní u jedliček a maximálně 7 dní u borovic. Ano, jen takhle krátkou dobu vám mohou živé stromky dělat společnost, aniž by byly ohroženy předčasným jarním rašením. Poté se musí opět vrátit do chladu. Rozhodně se jim nesnažte „přilepšit“ a sáhnout po nějakém hnojivu. Vegetační klid je třeba dodržovat, jinak si koleduje o průšvih.
Jak pěstovat vánoční stromek v květináči od jara až do podzimu
Jakmile se na jaře více oteplí, prospěje rostlinám letnění. Při hrozbě mrazíků je však opět odneste dovnitř a stejné doporučení dodržujte i při výsadbě. Ponechání v jednom květináči jim nesvědčí. Pokud je tedy chcete použít jako ozdobu terasy, přesaďte je.
Mnohem více jim však prospěje volná výsadba nebo alespoň zapuštění do půdy (opět stromek přesaďte do většího květináče). Volně zasazené stromky pak do květináče přeneste nejdéle na konci října, aby se stihly zakořenit. Vyjmutí stromku v květináči ze záhonu se pak může odehrávat klidně i v prosinci, vzhledem k tomu, že riziko zmrznutí volné půdy je minimální. Opět dejte pozor na teplotní šoky.
Náš tip: jehličnany nezapomeňte v létě 1-2x pohnojit speciálním hnojivem.
Ani náhodou však nepočítejte s tím, že můžete takto vánoční stromky používat donekonečna. Každý rok jim přiroste jedno patro, takže 5-10 let podle druhu je maximum. Poté je už třeba vysadit je na vhodné místo v zahradě.
Nezapomeňte proto už předem vybírat živý stromek podle toho, jak se bude nakonec vyjímat na vaší zahradě. Nevíte si rady? Doporučit lze tyto druhy:
- borovice černá (Pinus nigra)
- jedle bělokorá (Abies alba)
- jedle korejská (Abies koreana)
- jedle normandská – kavkazská (Abies nordmanniana)
- jedle obrovská (Abies grandis)
- smrk ztepilý (Picea abies)
- smrk pichlavý (Picea pungens)
Mezi levné stromky patří smrky, borovice a jedle normandská – kavkazská. A máte-li malou zahradu a hledáte stromek, který poroste opravdu pomalu, pak to bude určitě kompaktní jedle korejská (Abies koreana) se zajímavě zbarvenými šiškami i jehličím. Vyžaduje však pravidelné zaštipování, jinak se začne vytahovat do stran a za několik let už nebude vypadat vůbec hezky.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz