Z bylinek můžeme připravit i domácí bylinkový ocet, který nám skvěle dochutí letní saláty, v zimě pak omáčky, majonézy či dresinky. A přitom jeho výroba není vůbec složitá a vydrží nám také poměrně dlouho.
Co je na bylinkový ocet potřeba
Na domácí bylinkový ocet budeme potřebovat: jablečný nebo vinný ocet, čerstvé bylinky – jeden či více druhů (bazalka, meduňka, majoránka, kopr, pažitka, oregano, estragon, libeček, petržel, celerová nať, rozmarýn, tymián, šalvěj…), čistou vyvařenou sklenici.
Jak postupovat
Bylinky používáme vždy čerstvé. Omyjeme je, abychom je zbavili nečistot a případných broučků, osušíme a nakrájíme či nasekáme na drobnější části, aby se léčivé látky z nich lépe uvolňovaly. Poté zalijeme jablečným či vinným octem a necháme cca 1 měsíc v uzavřené nádobě v chladu a temnu louhovat. Občas protřepeme. Poté přecedíme přes cedník nebo plátýnko a do vzniklého octa vložíme pro ozdobu snítku čerstvé bylinky – té samé, ze které je ocet vyroben.
Kombinace bylinek
Pokud již máme s octem zkušenosti anebo nám jednodruhový ocet nestačí, můžeme zkusit vícedruhové octy. Hodí se například kombinace kopr – fenykl – majoránka v poměru 1:1:1, nebo třeba rozmarýn – tymián – šalvěj v témže poměru, na marinování masa je výborná kombinace jalovec – rozmarýn – bazalka.
Dochucování octa
Bylinkové octy můžeme také dále dochucovat, a to například vložením stroužků česneku, kuliček pepře či nového koření, na kolečka nakrájené cibule nebo na kousky nakrájené feferonky. Vznikne nám nejen nová chuť, ale i zajímavá dekorace na jídelní stůl.
Jak ocet skladovat
Ocet skladujeme na suchém a chladném místě a vydrží nám i několik měsíců.
Tak co, vyzkoušíte některou variantu s námi?
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz