Na první pohled lákají svou šťavnatostí, tedy pokud už nebyly podrobeny drsnému zacházení v supermarketech, přesto je obvykle vyhazujeme. A to je rozhodně škoda – listy ředkviček obsahují totiž spoustu cenných látek a chutnají překvapivě dobře. A jak je připravit?
Listy ředkvičky jsou vhodné pro koktejly, sendviče nebo saláty. Starší bývají tvrdší, ale ani ty nevyhazujeme, protože je můžeme připravit jako špenát, pesto, nebo použít jako přísadu do krémové polévky.
Vitamíny, které končí v odpadkovém koši
Přehled výživových hodnot zelené části ředkviček je impozantní, předčí v tom dokonce i svou podzemní část. Obsahují mimo jiné: železo, vitamín C, fosfor, vápník, stejně jako glukosinoláty s protirakovinným účinkem (obsažené rovněž v brokolici nebo květáku).
Sloučeniny zvané „glukosinoláty“ alias hořčičné glykosidy nebo také thioglykosidy, jsou hlavním zdrojem cenných živin obsažených v listové zeleni. Ovšem právě ony také mohou za jejich hořkou chuť. Všeobecně platí, že čím více glukosinolátů zelenina obsahuje, tím je zdravější, ale také hořčí.
Musíme se zmínit i o detoxikačních vlastnostech zelených částí ředkvičky, které jsou užitečné při léčbě žloutenky, i při snížení krevního tlaku. Takže pokud jsou listy ředkvičky pro vás hořké, stojí za to rozbít zjemnit jejich chuť dalšími přísadami. Skvělé je například pesto z listů ředkviček. A jak ho připravit?
Pesto z listů ředkviček
Můžete ho použít na těstoviny, přidat do polévek nebo pomazánek nebo jíst jen tak, třeba s pečivem nebo chipsy.
Ingredience:
- listy z několika svazek ředkviček
- 100 gramů sýry typu eidam
- 2 stroužky česneku
- lžička soli
- olivový nebo jiný oblíbený olej,
Listy ředkvičky opláchneme, abychom odstranili zbývající zeminu, a pak je dusíme na pánvi s malým množstvím oleje (lze vynechat, ovšem smažení zmírňuje hořkost). Podušené listy vložíme do mísy, přidáme sýr a zbylé ingredience. Rozmixujeme a pomalu promícháváme s olivovým olejem, dokud nebude mít pesto požadovanou konzistenci.
Pesto z listů ředkviček lze dlouhodobě uchovávat v lednici ve vzduchotěsné nádobě (díky česneku si zachovává své vlastnosti po dlouhou dobu). Bývá dobré i po dvou nebo třech měsících. Ovšem pokud své lednici nedůvěřujete, můžete ho bez obav zmrazit. V takovém případě však nedávejte do pokrmu sýr. Ten přidejte až ve chvíli, kdy budete pesto používat.
Náš tip: Sýr lze nahradit stejným množstvím slunečnicových semen, které se předtím přes noc máčely ve vodě. Doporučujeme pesto rozmixovat, aby mělo příjemnější konzistenci. I toto pesto lze bez obav přechovávat v mrazáku. A můžete do něj přidat i další bylinky, skvělý je například medvědí česnek, ale i petrželka nebo pažitka. Nejlépe chutná s těstovinami nebo v sendviči s kvalitní uzeninou.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Listy ředkviček z vlastní produkce používám na zelenou krémovou polévku.
Ale ze slibovaných vitminů podle článku, udržíte v listech po smažení jen část
odolnou vůči vyšším teplotám (A,D), téměř zcela odstraníte vitamin C.
Je to přesně tak, jak říkáte. Ovšem třeba osobně jsem se musela k tomuhle receptu projíst. Takže nejdřív jsem vážně smažila dlouho, později už jen lehce okulila a teď to jde v naprosté většině případů bez tepelné úpravy 🙂
To je škoda ,že vitamíny sa varením stratia ale ja som ich varila s brokolicou ,veľmi krátko ,rozmixovala a zjemnila sójovou smotanou,výborné !