Oblíbenou bylinku, zejména pro její aroma, pěstuje na bylinkové zahrádce snad každý pěstitel. Ovšem víte, jakými všemi způsoby můžete mátu využít? Pojďte se s námi začíst do následujících řádků.
Co obsahují listy máty
Z máty se sbírají listy, které obsahují silici, jejíž součástí je mentol. Ten je známý tím, že zanechává chladivý pocit na sliznici, a dokonce v silné koncentraci působí místní znecitlivění na kůži. Ovšem pozor: mentol se nesmí používat při vysokém krevním tlaku!
Čaj z máty při nechutenství a žaludeční nevolnosti
3 lžičky sušených listů přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Poté přecedíme a pijeme teplý neslazený 2 šálky denně.
Čaj proti nadýmání
1 díl máty + 1 díl heřmánku + 1 díl kořene proskurníku + 1 díl kořene lékořice + 0,5 dílu fenyklu (plodu) přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a pijeme 2x denně.
Mátový julep (americký likér)
1 čerstvou větvičku máty zalijeme 1 sklenicí sherry a 1 sklenicí ginu a přidáme šťávu a kůru z jednoho chemicky neošetřeného citronu. Promícháme a necháme v lednici vychladit. Poté pijeme brčkem při zažívacích potížích.
Mátový olej
Čerstvé natě máty naložíme do kvalitního olivového oleje a necháme 3 týdny při pokojové teplotě. Poté přecedíme a uchováváme v temnu a chladu. Olej používáme k inhalaci při rýmě, kašli a zahlenění, dále jím potíráme čelo nebo spánky při bolestech hlavy či migrénách, rovněž je dobrý na ošetření míst postižených revmatismem, na pohmožděniny a ekzémy.
Mátový odvar
Čerstvou nebo sušenou mátu zalijeme vroucí vodou a necháme cca 15 minut louhovat. Tímto odvarem po přecezení vyplachujeme ústa při zánětu dásní nebo bolesti zubů. Také jej můžeme přidat do osvěžující a posilující koupele – teplota by neměla přesáhnout 36 °C.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz