Kopřiva dvoudomá patří na zahradě mezi ty nejúpornější druhy plevelů. Máme však pro vás trik, který jí zbaví části příležitostí k rozmnožení, a vám navíc obohatí jídelníček o mnohé cenné látky. Ukážeme vám totiž, jak využít nenápadné kopřivové semínko!
Drobné „oříšky“ kopřiv zpravidla dozrávají na konci srpna nebo v září. A nemáte-li doma vyloženě anglický trávník, nějaké ty vzrostlejší exempláře určitě někde u plotu najdete. Díky vysokému obsahu cenných látek lze kopřivové semínko beze studu zařadit mezi tzv. superpotraviny, takže pokud se ho naučíte správně využívat, ušetříte za nákup těch drahých, zprofanovaných a cizokrajných, jako je třeba goji, chia či mochyně peruánská.
Nenápadné afrodiziakum ze zahrádky
Určitě víte, že kopřiva jako taková obsahuje množství železa, a také vitamínů B anebo C – milovníci jarní kopřivové nádivky na to totiž neváhají upozorňovat doslova při každé příležitosti. Květy kopřivy jsou velmi nenápadné – vytvářejí malé zelené hrozny vyrůstající z paždí listů a nijak výrazně nevoní. Již před 2 000 lety byly květy a následné plody využívány jako afrodiziakum. To sice potvrdit nemůžeme, jisté ale je, že podle lidové medicíny jsou kopřivová semínka skvělá například při:
- potížích s únavou a sníženou výkonnosti způsobených stresem
- léčbě artrózy
- zánětech močových cest
- artritidě
- problémech s prostatou
- posílení nehtů a vlasů
- při úpravě hladiny krevního cukru
- podpoře funkcí jater a žlučníku
- nebezpečných zánětlivých onemocněních střev
- jako prevence ledvinových kamenů
Měli byste vědět: kopřivová semena jsou velmi oblíbená mezi chovateli koní, pomáhají totiž jejich zvířatům udržovat hebkou srst a mají vliv také na vitalitu.
Co obsahují kopřivová semínka?
Pokud jste si oblíbili léčivé účinky kopřivy, určitě vás potěší, že jejich semínka jsou na tom z nutričního hlediska ještě mnohem lépe. S každou dávkou do sebe dostane velkou porci:
- vitamínů A,B,C, a E
- draslíku
- vápníku
- železa
- chlorofylu
- karotenoidů
Při sběru používejte rukavice, později však kopřivová semínka nepálí. Hodí se do studené i teplé kuchyni – nám se obzvláště osvědčily v polévkách.
Jak kopřivová semínka usušit?
Postupujte stejně jako u podobných bylinek. Na suchém a čistém místě rozprostřete prostěradlo a nechte je 2-5 dní pomalu sušit. Občas je promíchejte, ale neprotřepávejte a zbude-li mezi semínky sem tam nějaký kopřivový květ, vůbec to nevadí.
Usušená semínka přesuňte do dobře uzavíratelné sklenice, kde bez potíží vydrží jeden rok, uskladníte-li je ve tmě a v chladu, nejlépe v domácí spíži. Odtud vždy odeberte požadované množství a sklenici vždy znovu důkladně uzavřete. Kopřivová semínka jsou náchylná na vlhkost, vždy se proto ujistěte, že je odměrka nebo lžíce dokonale suchá!
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz