Yzop lékařský

yzop lékařský - Yzop lékařský

Yzop lékařský můžete pěstovat v bylinkové zahradě díky jeho léčivým schopnostem. Stejně tak jej můžete zasadit do okrasné zahrady, protože produkuje zajímavé květy fialové barvy. Yzop se používá zejména na problémy dýchacích cest.

Odborný název

Vědecký název yzopu zní Hyssopus officinalis.

Geografický původ

Rostlina pochází z oblastí jižní Evropy a Středního východu.

Popis a charakteristika

Yzop je krásná bylinná rostlina s vysokými květy, tmavě zelenými listy a dřevnatým kmenem. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která dorůstá výšky přibližně 60 až 90 cm. Květy jsou obvykle fialové barvy, ačkoli mohou být růžové, modré nebo ve vzácných případech bílé. Rostliny přitahují krásné a prospěšné zahradní přátele, jako jsou včely, motýly a kolibříci.

Pěstování

Yzop je jednoduché pěstovat, je odolný proti suchu a toleruje extrémně suché podmínky. Měli byste ho nasadit do takové oblasti, kde bude plné slunce nebo částečný stín. Půda by měla být dobře odčerpaná a mírně suchá. Pro dosažení nejlepších výsledků může být pH půdy v rozmezí od pěti do osmi, s ideálním rozsahem od 6 do 7.

Yzop můžete pěstovat ze semen jak uvnitř (v takovém případě vyberte dostatečně velkou nádobu pro rozsáhlý kořenový systém rostliny), tak venku. Semínka zasejte osm až deset týdnů před posledním očekávaným mrazem. Nasaďte semínka asi 0,6 cm pod půdu. Yzop by měl vyklíčit za 14 až 21 dní. Jednotlivé rostliny by od sebe měly být vzdáleny 30 až 60 cm.

Vždy mezi jednotlivými zaléváními nechte půdu úplně vyschnout a poté ji zalijte. Rostliny yzopu nemusí být střihány, ale mohou být během vegetačního období ořezány, aby se zachoval čistý tvar. Během raného jara zcela odstřihněte rostliny.

Použití

Yzop má poměrně silnou, téměř léčivou vůni. Je dobře známý pro své antiseptické účinky a má také kašel potlačující vlastnosti. V celé historii mnoho kultur využívalo yzop v tradiční medicíně nebo pro náboženské obřady. Bible uvádí jeho schopnost očistit malomocné a kněží ho spalovali s živočišnými oběťmi a používali během Velikonoc. Starobylí egyptští kněží jedli bylinu, aby se očistili. Dokonce i dnes je yzop stále používán jako přírodní prostředek pro různé zdravotní stavy.

Yzop má také silnou chuť a používá se jako hlavní přísada v kořenicí směsi Middle Eastern. Někteří používají yzop pro ochucení likérů a včelaři budou používat yzop pro produkci silnějších a chutnějších medů. Někteří také používají listy této rostliny při vaření, ačkoli jejich silná chuť znamená, že musí být používány opatrně.

Pokud pěstujete bylinky pro vaření nebo jinou spotřebu, je nejlepší používat čerstvé byliny. Yzop lze ale také vysušit nebo zmrazit, pokud si jej chcete uchovat na pozdější použití. Sklízejte yzop brzy ráno po vysušení rosy.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE