Pokud pěstujete jabloně a hrušně, ať už jako vzrostlé stromy v ovocné zahradě, nebo i v kordonech, jistě je na konci léta stříháte, aby neměly příliš dlouhé výhony. Věděli jste ale, že je potřeba již v červnu zaštipovat výhony, aby se v budoucnu vyvinulo kvalitní plodné dřevo?
Kdy zaštipovat výhony
To může být někdy velmi individuální, ale u hrušní se doporučuje zaštipovat výhony již v první polovině června, zatímco u jabloní spíše ve druhé polovině června. Poté lze s tímto zaštipováním pokračovat i v červenci. Je lepší provést zaštipování postupně, aby strom nepřišel o všechny výhony a tím i listy najednou, protože listy potřebuje pro tvorbu stavebních látek.
Jak správně zaštipovat výhony
U bujně rostoucích odrůd ponecháváme 5–6 listů, u slabě rostoucích stačí 3–4 listy. Ponechání 3–4 listů posílí slabé pupeny.
Které výhony nezaštipovat
Nezaštipují se v zásadě dva druhy výhonů: výhon v pokračování kmene na vřetenu jabloně/hrušně a postranní výhony, které již přestaly růst – to poznáte podle mohutného pupenu na konci výhonu.
Co když je letorost v pokračování kmene poškozen
Pokud dojde k jakémukoliv poškození letorostu v pokračování kmene, musíme jen nahradit nejbližším postranním výhonem. Ten potom nezaštipujeme, ale uvážeme jej k čípku.
Co se zaštípnutými výhony
Zaštípnuté výhony můžete kompostovat, ovšem lépe je nejprve nasekat na drobné kousky, nebo dát do zahradního drtiče. Kvůli možnému napadení rzí, plísní nebo hnilobou je raději nepoužíváme na mulčování.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz