Ať už si půvabu jejich pestrobarevných květů užíváte venku na záhonku nebo dáváte přednost minirůžím pěstovaným v pokojových podmínkách, už brzy se budete muset poohlédnout po jejich vhodném zazimování. Právě to je pro kondici rostlin v následujícím roce klíčové. A bez čeho se tedy minirůže v zimě zaručeně neobejdou?
Minirůže vlastně nejsou nic jiného než mnohonásobně křížené odrůdy běžných keřovitých růží. Jsou remontantní, takže kvetou opakovaně… a na podzim opadávají. A to bez ohledu na to, kde je pěstujete. Zejména vlastníky těch pokojových může tato změna nepříjemně překvapit. Rostlinu, ukládající se k zimnímu spánku, si často pletou s nemocnou nebo uhynulou a odnášejí ji rovnou do popelnice. A to je rozhodně škoda.
Zimování minirůží ve venkovních podmínkách
Jako první se podíváme na rostliny, které jsme si během jarních či letních měsíců vysadili na venkovní záhony. Ještě před příchodem prvních mrazů je dobře prohlédneme, odstraníme všechny viditelně poškozené nebo nemocné části a ke kořenové části přihrneme zeminu. Nakonec přikryjeme chvojím. Hodí se zejména smrkové nebo jedlové větvičky, pod nimi totiž i pod vysokou sněhovou přikrývkou neustále proudí malé množství vzduchu, což růžím svědčí.
Více než mráz však růžím (bez ohledu na velikost) ubližuje nedostatek vláhy v zimních měsících. Zvykněte si tedy na jejich zálivku během bezmrazých dní. Na jaře díky tomu spolehlivěji a rychleji obrazí.
Řezem na podzim do růžových keříků zbytečně nezasahujeme, to si necháme až na jaro. Jakmile přejdou ty nejhorší mrazy. Obvykle už v předjaří, chvojí z růží zase odstraníme. Teprve teď je čas na vyřezání příliš zhuštěných větviček a celkové vytvarování keře. Ovšem pokud jsme nezanedbali správný řez rostlin, nebude nejspíš nic podobného potřeba, keřík totiž do kompaktního tvaru poroste sám.
A jak by ten správný řez měl vypadat? Jakmile na každé větvičce odkvetou všechna nasazená poupata, uřízneme ji na jeden až dva zdravé puky, a to během celého léta. Růže tak mohou obrůstat postupně a přirozeně, docela bez „šokové terapie“ jednotným řezem.
Od dubna také začínáme rostliny přihnojovat, a to zhruba každé tři týdny přípravky po růže. Zásadně se vyhýbáme hnojivům s vyšším obsahem dusičnanů. Ty podporují tvorbu nových větviček, a nikoliv květů. Navíc takto „uměle“ urychlené výhony zpravidla nestihnou do konce léta dostatečně vyzrát, a v zimě je mráz spálí i pod hustou vrstvou chvojí.
Co s minirůžemi v přenosných nádobách?
Podobné rady lze uplatnit i při zimování minirůží zasazených v truhlíku nebo velkém venkovním květináči. V ideálním případě zapusťte květináč na závětrném záhonu, růže přikryjte chvojím a nechte odpočívat.
Pokud to není možné, obalte květináče dobrým izolační materiálem, který zabrání promrznutí. Ideální je bublinková fólie, polystyren nebo třeba juta. Květináče umístěte mimo přímé sluneční paprsky do míst chráněných před studeným větrem. Hlídejte zálivku – je-li zemina suchá a nemrzne, květináč mírně zavlažte.
Poslední možností je přenesení růží do tmavší místnosti, kde teplota neklesá pod 5°C. I tady je třeba dbát na správnou vlhkost substrátu, problémem však bývá v tomto případě spíše přemokření. Nespoléhejte se tedy jen na stav svrchní části půdy – stav zálivky kontrolujte špejlí. Ovšem s citem, ať nepoškodíte jemné kořeny!
Zimování minirůží pěstovaných v nádobách
Interiérové rostliny kupodivu zimu přečkávají hůře než ty, pěstované venku. Rozhodně nemohou zůstat v běžných bytových teplotách, naopak. Vyžadují světlé chladné zimování s teplotním rozmezím 8-12°C. Nesmí stát na přímém zimním slunci, mnohem lépe jim bude svědčit polostín.
Ocení mírní sestřih a občasnou zálivku. Nesmí přeschnout, ale ani stát v podmisce s přebytečnou vodou. Doporučujeme tedy zálivku 3-4x do měsíce, s následnou kontrolou. Až uplyne hodina, jednoduše všechnu vodu z podmisky vylijte. Do tepla přeneste minirůže zase v březnu, dopřejte jim hnojivo a jistě brzy obrazí k vaší plné spokojenosti.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz