Pokud se na vaší zahradě v půdě zabydlely žížaly, máte štěstí. Jsou cenným pomocníkem, provzdušňují půdu, tvoří chodbičky a díky tomu se voda a vzduch dostává do hlubších vrstev.
Žížaly neúnavně hloubí chodbičky v půdě a tím ji provzdušňují. Dostávají se i do hloubky 2 m, takže vzduch a voda se může dostat i do spodnějších vrstev půdy. Často sebou pod povrch vezmou i zbytky trávy a listy. Nejsou příliš vybíravé, konzumují skoro veškeré organické zbytky a v trusu je předají do půdy, což ji obohacuje o živiny. Vliv žížal na půdu znali už starověcí Egypťané. Přínos žížal pro půdu je popsán ve spoustě odborných prací, mají význam pro koloběh živin, půdní strukturu a kvalitu pěstovaných plodin. Chrání nás také před povodněmi, pokud je v půdě dostatek žížal a tím i chodbiček, lépe se vstřebává voda.
V současné době je popsáno přibližně 3000 druhů žížal a podle odhadů na objevení ještě čeká spousta druhů. Žížaly jsou rozšířeny na všech kontinentech, ale většina ze skoro dvaceti čeledí žije v tropických a subtropických oblastech. Ve střední Evropě můžeme najít pouze zástupce čeledi žížalovitých – Lumbricidae.
Jak žížaly udržet v zahrádce?
Jednoduše jim neškoďte. Co nejméně používejte chemické pesticidy. Zkuste méně rýt, nechte to na žížalách. Na podzim na záhony rozhoďte vrstvu kompostu a listí, žížaly půdu provzdušní a to často pečlivěji než rýč. Půdu nesešlapujte.
Zahradní kompost
Pokud má kompost více než 600 C, žížaly se na chvíli odstěhují, jakmile vychladne, jsou zpět. Jen drobnější žížaly hnojní snesou i vyšší teploty, pohybují se ve svrchní vrstvě, rychleji se množí i tráví zbytky. Pokud máte v kompostu ovoce a zeleninu napadenou plísní, i to dokáží žížaly zvládnout, bakterie a plísně zničí svými trávícími enzymy.
Domácí kompostér
Speciální kompostéry pro žížaly využívají jejich schopnost proměnit organické zbytky na hnojivo. Můžete je jak koupit, tak i vyrobit. Sáhněte po vícepatrových, žížaly se stěhují směrem vzhůru za potravou. Zajistěte jim stálý přísun zbytků, třeba z kuchyně. K osídlení potřebují i trochu kompostu a přiměřenou vlhkost. Podlážky kompostéru jsou perforované a odtéká tudy přebytečná voda, nevylévejte ji, je to také výborné hnojivo.
Žížalí exkrementy zlepšují úrodnost
Vliv žížal na půdu spočívá především v jejich exkrementech. Jsou v nich smíchány minerální látky, rozložené organické zbytky a mikroflóra. Exkrementy jsou ukládány jak na povrchu půdy, tak i pod ním. Jejich exkrementy obsahují více živin než okolní půda. Velký význam mají i chodbičky, které hloubí v půdě, jsou důležité pro tvorbu kořenového systému rostlin.
Žížaly umí tak významně přeměnit prostředí v půdě, že byly zařazeny mezi tzv. ekosystémové inženýry.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz