Bazalka pravá

Česky:  

Bazalka pravá

Latinsky:

Ocimum basilicum

Slovensky:

bazalka pravá

Česky: Bazalka pravá Latinsky: Ocimum basilicum Slovensky: bazalka pravá

Bazalka pravá: Jedná se o jednoletou rostlinu. Bývá nazývána královnou bylin. Starověké národy ji považovaly za královnu všech bylin se zázračnou a kouzelnou mocí. Uctívali ji i staří Římané, kteří z ní učinili kouzelnici lásky. Pochází původně z Asie, zejména z oblasti Indie a okolních tropických států. Nicméně už od středověku je známá rovněž na starém kontinentu, tedy v Evropě. U nás ji ovšem volně v přírodě nenajdeme. Musíme si ji vypěstovat na zahradě či doma. Uplatnění si našla nejen v kuchyni, proslulá v italské, ale také coby účinná bylina a okrasná květina.

Bazalka je z čeledi hluchavkovitých. Zpravidla dosahuje výšky 20 až 40 cm. Lodyha je lehce porostlá chloupky. Většinou bohatě větvená s lesklými zelenými listy mající vejčitý tvar a drobné bílé květy. V listech obsahuje až 1,5 % éterického oleje, jenž je tvořen hlavně estragolem, dále taninem, tříslovinami, cinoelem, linaloolem a dalšími látkami. Olej se těží buď přímo z listů či taktéž ze zastudena lisovaných semínek.

Bazalka pravá patří mezi nejznámější a nejvíce používanou bylinku. Znamenitě chutná, léčí, a ještě krásně voní. Typická je její lehce nasládlá vůně.

Pěstování venku i doma v květináči

Jelikož se jedná o teplomilnou rostlinu, pěstuje se u nás nejčastěji jako letnička prospívající při teplotách vyšších jak 10 °C. Rostlině nesvědčí průvan a vítr. Rovněž rostlina nesmí nikdy přeschnout a stejně tak ani být dlouho přemokřená. Bazalka odpuzuje housenky a mšice.

Bazalku pravou lze vysít do nádob a pěstovat doma na okenním parapetu, balkoně apod. Semínka (cca 5-10 semen na květináč) vysejeme do vlhkého zahradního substrátu do hloubky cca 6 mm. Semínka vlhčíme rozprašovačem, nezaléváme! Po vzejití necháme v květináči o průměru 10 cm 3 rostliny, v květináči větším s průměrem okolo 14 cm ponecháme 5 rostlin, aby měly dostatek prostoru pro zdárný růst. Rostlinu zaléváme do odtokové misky, a to zhruba každý třetí den. Bazalka miluje slunce a teplo. Nesvědčí nejen výše zmíněný průvan, ale také změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, kdy se tak podpoří její houstnutí a oddálí se kvetení.

Bazalku je možné pěstovat rovněž na zahradě. Semínka na předpěstování vyséváme v polovině dubna do skleníku nebo do květináče na okenní parapet. Předpěstované sazeničky se vysadí na záhon až v druhé polovině května, kdy už nehrozí ani poslední mrazíky. Rovněž je možné zakoupit již vzrostlé sazeničky a vysadit. Vysazujeme cca 15 cm od sebe, a to na slunné, teplé a před větrem chráněné místo s výživnou půdou. Při zalévání není dobré zbytečně kropit listy, neboť při dlouhotrvajícím vlhkém a chladném počasí je riziko plísně.

Léčivé a pozitivní účinky bazalky pravé

  • Pomoc při nespavosti.
  • Pomáhá udržovat normální funkce dýchacího systému.
  • Má příznivý vliv na krevní oběh.
  • Zklidňuje podrážděné nervy.
  • Podpora zdravého vylučování vody z organismu.
  • Tlumí křečové bolesti.
  • Má protizánětlivé a mírně antibiotické účinky.
  • Pomáhá při migréně a bolestech hlavy.
  • Pomoc při únavě, vyčerpání, nervozitě, stresu.
  • Léčí afty v ústech.
  • Napomáhá při astmatu.
  • Podporuje tvorbu mateřského mléka.
  • Pomoc při zácpě a problémech s nadýmáním.
  • Podporuje chuť k jídlu, pomoc při nechutenství.
  • Má uklidňující efekt.

Jak a kde nejlépe bazalku využít

Největší uplatnění a využití nachází bazalka v kuchyni. Kromě coby perfektní ingredience do salátů ovocných i zeleninových, zejména vyniká v kombinaci s rajčaty, je vhodná i do smoothie, do polévky, těstovin vařených i zapečených, rýže, omáček, pomazánek atd. Bazalku je vhodné použít i při přípravě masa, jako je kuřecí, krůtí, stejně tak mořských plodů či ryb. Posypat bazalkou lze i grilovanou zeleninu, lilek, cuketu. Používat lze čerstvou a přes zimu i mraženou. Postačí zamrazit v kostkách na led. Kromě toho provoní i krásně kuchyň coby užitečná dekorace v květináči. Bude působit i jako efektivní odpuzovač hmyzu.

Bazalkové máslo: máslo nechat změknout a poté jen utřít s bazalkou, solí a pepřem. Snadné, rychlé, jednoduché.

Bazalkové pesto: hrst nasekané bazalky smíchat s jedním stroužkem česneku, jednou lžící piniových oříšků, špetkou soli a šesti lžicemi olivového oleje. Řádně promíchat. Směs naplnit do menších sklenic a po uzavření skladovat v lednici. Pestem si lze dochutit těstoviny, pomazánky, saláty či namazat na pečivo.

Bazalkový olej: čerstvou bazalku zalít olivovým olejem, uzavřít a nechat na tmavém a chladném místě dva týdne. Olej je vhodný do salátu či na rajčata s mozzarellou.

Bazalkový čaj: cca dvě lžíce čerstvé nebo sušené bazalky zalít horkou vodou a nechat cca pět až deset minut louhovat. Jedná se o velmi zdravý čaj. Pomůže nejen na utišení bolesti, žaludeční nevolnosti, střevních potížích či při migréně. Takto si lze připravit i odvar a použít k potření vyrážky.

Bazalková ústní voda: hrst čerstvých listů bazalky zalít 250 ml vroucí vody a nechat louhovat. Odvar scedit a nechat vychladnout.

Zajímavosti o bazalce pravé

Název je odvozen z řeckého basileus – král, který ovšem byl zkomolen a spojen s latinským basiliscus, tj. bazilišek. Z toho důvodu byla rostlina považována za ďábelskou. Paradoxem je, že dnes v zemi původu je bazalka považována za posvátnou a bývá součástí náboženských rituálů.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist