Česky:Benedikt lékařský |
Latinsky:Cnicus benedictus |
Slovensky:benedikt lekársky |
Benedikt lékařský: Přestože už ze samotného názvu vyplývá, že se bude jednat o bylinu s léčivými účinky, tak na první pohled byste ji označili za rostlinu, lépe řešeno za obyčejný bodlák. Ve skutečnosti se jedná o bylinu známou taktéž pod názvem benedikt čubet. A protože připomíná bodlák, tak se rostlině lidově říká „posvěcený trn“. A to jak díky vzhledu, tak především pro blahodárné účinky na lidský organismus.
Benedikt lékařský je jednoletá bylina dosahující výšky až 60 cm s kožovitými, chlupatými listy protáhlé do délky až 30 cm a šířky 8 cm s krátkými bodlinami po okraji. Spodní listy jsou řapíkaté, peřenoklané. Horní více přisedlé a laločnaté. Lodyha je přímá, rýhovaná, větvená. Její zbarvení je načervenalé až mírně oranžové. Na povrchu je silně chlupatá, má oválný až pětihranný tvar. Květy mají sytě žlutou barvu. Jsou trubkovitého tvaru. Tvoří hustou změť květů, každý sám cca 3 až 4 cm v průměru. Okrajové kvítky jsou drobné. Plodem je nažka. Rostlina kvete v červnu a červenci.
Rostlina patří do čeledi asteracea (hvězdicovité). Pochází ze Středomoří a z regionu okolo Středozemního moře došlo k postupnému rozšíření přes Portugalsko, severní Francii až do oblastí Asie, dnešního východního Iránu, Sýrie, Kavkazu. Benedikt se pěstuje jak v Evropě, tak i na jihu Afriky, v Severní a Jižní Americe, kde rovněž roste jako plevel. I když pochází se Středomoří a Orientu, tak v Evropě se od nepaměti pěstoval v klášterních zahradách. Benedikt lékařský obsahuje účinné látky silice, třísloviny, sliz, hořčiny, flavonoidy, vitamíny skupiny B, kyselinu nikotinovou, vápník, hořčík, draslík a další.
Jak na pěstování vlastní byliny
Benedikt lékařský potřebuje slunné stanoviště, které bude zároveň chráněné před větrem. Zdárně prospívá v hluboké, výživné půdě, která je vlhčí a bohatá na vápno. Semena rostliny se vysévají v dubnu do řádků vzdálených od sebe cca 35 cm. Je možné využít i záhon po okopaninách. Klíčí zpravidla po 10 dnech. Semínka lze vysévat hustěji a jakmile povyrostou tak je můžete projednotit. Pakliže necháme záhon zarůst, je zapotřebí rostliny pokosit srpem ve výšce 10 cm nad zemí. Pokud budete mít vyjednoceno, je potom zástřih jednodušší a zařezávají se rostliny nožem. Záhon s mladými rostlinami je třeba pravidelně zbavovat plevele. Větší rostliny rostou natolik hustě, že jimi už žádný plevel neprokoukne.
Kdy a co sklízet
Nať, která je olistěná se sklízí krátce před květem, tj. na začátku června. Benedikt lékařský je možné sklízet 3x ročně, prvně natě s listy, podruhé květy a nakonec semena. Rostlinu sušíme ve stínu nebo v troubě při teplotě 40 °C. Semena se sklízí před úplnou zralostí. Celé hlávky se utrhnou a nechávají dozrát na slunci.
Blahodárné účinky byliny
- Podporuje metabolismus a činnost žlučníku.
- Posiluje a pročišťuje organismus.
- Pomáhá při hojení hnisajících ran pro svůj desinfekční účinek.
- Pomoc při poruše trávení.
- Zevně pomáhá při ekzémech, kožních zánětech, lupence, bércových vředech.
- Podporuje vylučování žluče.
- Působí proti nežádoucím střevním bakteriím.
- Pomocník při chronickém překyselení těla.
- Účinný pro děti při problémech s nechutenstvím a trávicími obtížemi.
- Má antibakteriální a virostatické působení, pomáhá při pásovém oparu.
- Pozitivní účinek při nadýmání, žaludeční slabosti, nemoci žlučníku, jater, revmatismu.
- Působí močopudně a zvyšuje vylučování kyseliny močové.
- Vhodný při léčbě dně.
- Působí likvidačně na virus HIV.
- Podporuje tvorbu mateřského mléka.
- Příznivě podporuje nervovou soustavu.
- Pomoc při rekonvalescenci po operaci.
Efektivní využití benediktu lékařského
Sušená nať začerstva nepříjemně páchne a chutná trpce hořce. Je třeba nenechat se odradit! Užívání byliny má velmi silné antivirové účinky. Rostlina nachází uplatnění i ve zvěrolékařství. Hořký kořen byliny se přidává do některých vín a likérů.
Bylinný čaj z benediktu lékařského: 2 lžičky natě benediktu zalít 2 dl vroucí vody. Necháme cca 10 minut louhovat. Poté přecedíme a popíjíme po doušcích.
Bylinková tinktura na kožní problémy: po 1 lžíci benediktu, kopřiv, pampelišky, pýru. To vše zalít 0,5 l vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat. Pak přecedit, nalít do termosky a popíjet během dne. Tato léčebná procedura by měla trvat 1 měsíc. Denně je třeba uvařit novou dávku do termosky.
Bylinná koupel: hrst benediktu, hrst přesličky rolní, hrst jitrocele a přelít litrem vroucí vody. Nechat hodinu louhovat. Poté přecedit a nalít do vody ve vaně. Tato bylinková koupel by měla trvat 15 až 20 minut. Je dobré takto opakovat 10 dní po sobě.
Kapky na žlučník, játra a střeva: 2 lžíce benediktu, ½ lžičky tlučeného semene fenyklu, ½ lžičky tlučeného semene anýzu, 1 lžíci listů pampelišky. To vše smíchat a zalít 60 % lihem či destilátem. Nechat louhovat na klidném místě 2 týdny. Denně je nutné protřepat. Po uplynutí doby přecedit a po dobu 1 měsíce užívat 3x denně 25 kapek nakapaných do 3 dl vlažné vody.
Benediktové víno na posilnění organismu: bodlák benediktu zalijeme 1 litrem kvalitního červeného vína a necháme 2 týdny louhovat. Denně protřepeme. Po uplynutí 14 dnů přecedíme, nalijeme do sklenic a uchováváme na chladném místě. Užíváme po dobu 4 týdnů a to 1 štamprle denně.
Pozor na vyšší dávky
Vyšší dávky benediktu lékařského mají toxický účinek a mohou vyvolat nevolnost, zvracení. Rovněž se bylina neužívá při ledvinových poruchách. Předávkování může vést až k podráždění ledvin.
Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE