Bršlice kozí noha

Česky:  

Bršlice kozí noha

Latinsky:  

Aegopodium podagraria

Slovensky:  

kozonoha hostcová

Česky: Bršlice kozí noha Latinsky: Aegopodium podagraria Slovensky: kozonoha hostcová

Bršlice kozí noha patří do čeledi miříkovité. Dorůstá do výšky 50 až 100 cm. Jedná se o vytrvalou bylinu. Typické jsou dlouhé podzemní oddenky, lysá, hranatá lodyha, listy jednou až dvakrát trojčetné. Lodyžní lístky střídavé. Květy jsou bílé až narůžovělé a drobné, ve složených okolících. Kvete od května do října. Plody jsou cca 3 mm dlouhé dvounažky. Podobné kmínu, ale bez vůně.

Bršlice je prastarou léčivkou. K léčivým účelům se používá oddenek. Obsahuje silice, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, tanin, mastný olej. Rostlina obsahuje 2x více vitamínu C než kadeřávek, dále provitamín A, bílkoviny. Pro řadu zahrádkářů se jedná o pohromu, neboť v momentě, kdy ji chcete vypudit ze záhonu, se neúnavně rozmnožuje a roste doslova z každého kořínku. Doba se ovšem mění a čím dál více na ni lidé pohlížejí jako na divokou bylinu ukrývající blahodárné účinky pro lidský organismus a rovněž i mnohem pestřejší využití nejen v kuchyni. Bylina je chuťově podobná petrželi či celeru.

Ve spisech Hildegardy z Bingenu je rostlina popisována jako vzácná klášterní bylina, kde byla cíleně kultivována. Co se týče specifického pojmenování pro rostlinu, tak to pramení z toho, že aefopodium je odvozeno z řeckého aigos – koza a apodod – noha. Listy byliny skutečně svým tvarem připomínají otisk kozího kopýtka. Podagra je rovněž starý název pro dnu. Nemoc, která ve stáří způsobuje nemožnost pohybu. Mniši proto rostlinu pěstovali v klášterních zahradách. Podagraria znamená léčící dnu. Jeden z řady českých lidových názvů zní podágrová bylina.

Jak je to s pěstováním rostliny na zahradě

Abyste měli bršlici na své zahradě, tak k tomu není nikterak potřebné zvláštní pěstování. Vyskytuje se totiž prakticky v každé zahradě, sadech, trávnících. Na stanovišti setrvává velmi úporně bohatě větvenými vodorovnými i svislými oddenky a kořeny. Tvoří rozsáhlá ohniska, tzv. hnízda, ze kterých se následně velmi rychle šíří do okolí.

Na neobdělávané půdě se rychle rozmnožuje nažkami, které vypadávají přímo na stanovišti a rozšiřují se vodou, osivem, větrem, kompostem, chlévským hnojem. Čerstvé nažky jsou neklíčivé. Přezimováním v půdě se však jejich klíčivost zvyšuje. Na zahradě velmi intenzivně se rozmnožují vegetativními částmi žlutavě bílých až hnědých oddenků, které raší až z podorničních vrstev.

Plevel alias bylina s léčivými účinky

  • Podporuje látkovou výměnu.
  • Má močopudný účinek, prospěšná při ledvinových kamenech.
  • Význačný zdroj vitamínu C.
  • Pomáhá při bolesti dolních končetin.
  • Pomáhá při překyselení organismu.
  • Pomoc při bolesti kloubů – revma, revmatoidní artritida.
  • Zklidňuje a léčí otoky.
  • Zlepšuje pohyblivost kloubů.
  • Uvolňuje křeče, např. v oblasti břicha.
  • Podporuje a urychluje hojení zanícených ran.
  • Podporuje zvýšené vylučování soli.
  • Pomáhá při problémech s hemeroidy.
  • Čistí krev.
  • Harmonizuje střevní činnost.
  • Ulevuje bolavým kloubům.

Co vše lze připravit z bršlice

Lze ji podusit jako špenát. Chuťově se změní, ale zároveň veškeré vitamíny a další látky citlivé na teplotu se znehodnotí tímto tepelným zpracováním. Pro občasné zpestření jídelníčku je ovšem tato varianta vhodná.

Nejlepší účinek má v čerstvé podobě. Lze ji nakrájet do salátů, vmíchat s ostatními bylinkami do másla. Je vhodná do studených letních polévek a je výbornou ingrediencí do zeleného smoothie. Na zimní období lze bršlici naložit podobně jako kysané zelí.

Čaj z bršlice: lžíce drceného oddenku přelít ½ litrem vroucí vody a nechat 15 minut vyluhovat, poté scedit. Pije se po dobu 10 dnů a potom se udělá 10 dní pauza. Pakliže nedošlo ke zlepšení, může se tato procedura ještě 2x zopakovat. Pití tohoto čaje je vhodné při onemocnění dnou, tvorbě embolií, při překyselení organismu.

Koupel z bršlice kozí noha: 100 g čerstvých oddenků vařit po dobu 15 minut ve 2 litrech vody a následně přelít do vany a dolít vodou podle potřeby. Ovar do koupele působící podpůrně na kůži celého těla. Lázeň zahlazuje stopy stárnutí. Rovněž koupel zlepšuje revmatické stavy organismu.

Léčivé zábaly z listů: nejprve listy bršlice spařit horkou vodou či krátce povařit. Jakmile mají tělesnou teplotu, tak na gáze přiložit na bolestivá místa, zabalit potravinářskou folií a nechat co nejdéle působit. Tento zábal je vhodný na otoky, křeče, při revmatismu a problémech s hemeroidy.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist