Heřmánek pravý

Česky:

Heřmánek pravý

Latinsky: 

Matricaria chamomilla

Slovensky:

Rumanček pravý

Česky: Heřmánek pravý Latinsky: Matricaria chamomilla Slovensky: rumanček pravý

Jednoletá rostlina dorůstající do výšky až 50 cm podobající se sedmikrásce či kopretině má v léčitelství a bylinkářství široké uplatnění. Rostlina je typická pro svou výraznou, ale příjemnou vůni. V lidové medicíně se používá po staletí. O blahodárných účincích byli přesvědčení například Skandinávci, kteří považovali heřmánek za posvátnou bylinu a uctívali jej coby symbol slunce. Heřmánek pravý je znám i pod lidovými názvy jako je kamilka, voňavý rmen, matrikária, rumánek či harmaníček.

Heřmánek pravý se přirozeně vyskytuje v Evropě, Austrálii, Severní Americe a Asii. Najdete ho růst na polích, v hlinité půdě, na lesních lukách. Ve velkém množství ho lze najít po zimě, když bylo dostatek sněhu a po vlhkém jaru. Jen pozor na případnou záměnu. Lze si ho splést s heřmánkem římským. Na rozdíl od něj má heřmánek pravý květní lůžko duté a vůni kořenitou a příjemnou.

Heřmánek pravý obsahuje z léčivých látek silice, které jsou zastoupeny v hojném množství, a proto lze konstatovat, že léčí vše, od hlavy až po paty. Heřmánek pravý kvete od května do podzimu. Květy se sbírají ihned po rozkvětu a lze je využívat v čerstvé i sušené formě.

Pěstování na zahrádce

Pěstování heřmánku pravého je snadné a zcela nenáročné. Lehce se přizpůsobí klimatickým podmínkám. Nejlépe prospívá v teplejších polohách a na stanovišti chráněném proti větru. Dobře se mu daří v lehčích vápenitých půdách s dostatkem humusu. Naopak strádat bude v nadměrně mokré či naopak přeschlé půdě. Vysévat heřmánek pravý lze jak na jaře, tak i na podzim. Jarní výsev se provádí během března a dubna. Čím dříve, tím lépe. Vyséváme přímo do vlhké půdy. Po výsevu je nutné neustále udržovat zeminu vlhkou.

Je třeba myslet na to, že místo, kde heřmánek vysejete, tak tam už poroste napořád. Nepodaří se zcela sklidit všechny květy z nichž vzniknou semena a ta se sama vysejí. Při samovýsevu se semena sama nezakryjí zeminou, a proto je nezakrývejte ani při běžném výsevu. Semena heřmánku pravého se vysévají do řádků vzdálených od sebe zhruba 15 cm či do hnízd. Záhon je třeba udržovat a zbavovat plevele, aby nebyl rostoucí heřmánek vytlačen.

Jak na sběr, sušení a uskladnění

Sbíranou částí jsou květy. Ty se sbírají v období červen až září. Sběr se provádí za suchého počasí. Květy se sbírají se stopkami maximálně 2 cm dlouhými. Sušit je třeba co nejrychleji po sběru na stinném suchém místě a v tenkých vrstvách. Při pomalém sušení ztrácí heřmánek barvu i obsahové látky. Nikdy nesušíme na slunci. Za nepříznivého počasí je možné dosušit umělým teplem do 40 °C. Při sušení květy heřmánku se nepřevrací, neboť se velmi snadno drolí. I při ukládání do obalů je třeba myslet na velmi opatrné zacházení.

Léčivé účinky heřmánku pravého

  • Pomáhá při nachlazení, rýmě, kašli.
  • Posiluje imunitní systém.
  • Pomáhá při problémech s trávením.
  • Má protizánětlivý účinek.
  • Používá se k obkladům a výplachům při zánětech a bolestech.
  • Je vhodný na řešení gynekologických problémů.
  • Tlumí revmatické otoky.
  • Pomáhá při bolestech, křečích břicha i nadýmání.
  • Pomocník při nespavosti.
  • Má zklidňující účinek.
  • Je dezinfekčním prostředkem.
  • Pomáhá při problémech kůže, při svědění, vyrážkách.
  • Pomůže při únavě, vyčerpání.
  • Příznivě působí při nervozitě, výbušnosti, rozladěnosti.
  • Pomáhá při problémech močového měchýře a močových cest.

Zpracování a využití rostliny

Heřmánek svými léčivými účinky je prospěšný jak lidem, tak i zvířatům. Zvířatům slouží jako dezinfekční prostředek na různé kožní problémy, špatně se hojící rány, ale rovněž pomáhá při průjmu, kolice i křečích.

Nejznámější je využití v podobě heřmánkového čaje, odvaru. Heřmánek lze užívat vnitřní i vnější cestou. Kromě vnitřního užívání v podobě heřmánkového čaje, lze rostlinu využít i vnější cestou na výše uvedené problémy. Poslouží i coby účinný obklad na zánět očí.

Heřmánkový čaj: 1 polévková lžíce sušených květů se přelije 250 ml vroucí vody, nechá se cca 15 minut louhovat a poté přecedit a popíjet. Heřmánkový čaj pomůže na žaludeční i střevní potíže, proti nachlazení, snižuje horečku, posiluje imunitní systém, zklidňuje a pomáhá s nespavostí.

Heřmánkový olej: do uzavíratelných skleniček nasypeme heřmánkové květy nasbírané za slunného dne a zalijeme je olivovým olejem tak, aby byly všechny dostatečně ponořeny. Necháme stát na slunném místě 2 týdny. Poté přecedíme přes plátýnko a slijeme do lahviček. Skladujeme v lednici. Heřmánkový olej se používá do koupele, lehce se vtírá na lehké popáleniny, zánětlivá místa na pokožce a při různých ekzémech, vyrážkách či jiných kožních problémech.

Pleťová voda: 2 lžíce heřmánkových květů přelít vroucí vodou v hrnečku a nechat louhovat. Poté přecedit a přidat šťávu z ½ citronu. Lze použít na zklidnění i čištění citlivé pokožky a stejně tak i jako vlasový přeliv.

Pozor – heřmánek coby alergen

Heřmánek lze sice užívat i dlouhodobě. V doporučených dávkách je bezpečný pro děti, těhotné a kojící ženy. Nicméně se ovšem jedná i o jeden z nejčastějších alergenů. V ČR jsou známy případy lehčí alergické reakce, mezi které patří vyrážka, svědění při používání kosmetiky s obsahem heřmánku. V horším případě se může alergik po vypití heřmánkového čaje začít i dusit.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist