Jaterník podléška

Česky:  

Jaterník podléška

Latinsky:

Anemone hepatica

Slovensky:

Pečeňovník trojlaločný

Česky: Jaterník podléška Latinsky: Anemone hepatica Slovensky: pečeňovník trojlaločný

Jaterník podléška je jednou z prvních na jaře kvetoucích rostlin. Proto bývá nazýván poslem jara. Jaterník podléška často pěstovaný jak v zahradách, tak i v parcích, je přirozeně rozšířen v mnoha částech Evropy, kromě míst na úplném severu a jihu, Islandu či Velké Británie. Jméno rostlina získala díky trojlaločným listům připomínající tvarem játra. Druhové jméno podléška je odvozeno z toho, že tato rostlina roste často pod lískami.

Jaterník podléška je vytrvalá nízká rostlina s plazivým oddenkem, ze kterého vyrůstají mladé listy na dlouhých, chloupkatých řapících a několik stvolů s modrými, ojediněle růžovými květy se 6 až 10 okvětními plátky. Pestíky a tyčinky, kterých bývá nespočet, jsou umístěné na široce kuželovitém květním lůžku. Listy jsou vykrojené do tří srdcovitých, tmavě zelených, naspodu světlejších, jemně chloupkatých laloků. Plodem jaterníku je zobovitá nažka. Jaterník podléška kvete od dubna do května. V Maďarsku je zákonem chráněným druhem.

Pěstování a množení jaterníku podléška

Jaterník podléška nepatří mezi náročné rostliny, co se týče pěstování. Nejvíce mu svědčí a vyhovuje polostinné stanoviště. Tudíž jej lze vysadit pod keře či listnaté stromy. Uplatnění nachází ovšem i na skalkách. Rostlina má ráda humózní půdu s neutrálním pH. Pro vysazení je nejvhodnější propustný substrát obohacený humusem. Nevyžaduje častou zálivku. Pokud je o bylinu postaráno, na přelomu zimy a jara se odvděčí krásnými květy. I když je rostlina odolná, tak ji přesto na podzim raději zakryjte listím. Co rostlina nemá ráda a co jí nedělá dobře, tak to je přesazování.

Jaterník podléška mající lidové názvy podlístka, jaterník či podlíška je sice možné množit dělením, ale rostlině však příliš neprospívá. Může jí způsobit delší dobu, než se po takovém zásahu pět vzpamatuje. Pokud si chcete jaterník podléšku rozmnožit, tak efektivnější a rozhodně lepší variantou je výsev ze semene. Zde je ovšem zase třeba počítat s několika roky, než vyroste. Jakmile semena uzrají, je třeba zasadit co nejdříve. Pokud je k dispozici chladné pařeniště, tím lépe. Mladé rostliny jsou chutnou potravou pro slimáky, díky tomu jsou tak v raném stadiu růstu ve větší míře ohrožení.

Sběr aneb co a kdy sbírat

Sbírá se kvetoucí nať. Sběr nati se provádí v měsících březen, duben. Sběr probíhá koncem kvetení rostliny, když se již objevují listy. Při sběru jaterníku podléška je velmi důležité dávat pozor na kořínky, aby se nepoškodily. Nať se suší pozvolna a opatrně, rozprostřená v tenkých vrstvách.

Léčivé účinky jaterníku

  • Pomáhá při jaterním onemocnění – zánětu, cirhóze jater, oslabení jater, zvětšení.
  • Pomoc při nemoci žlučníku, žlučového písku, žlučových kamenech.
  • Čistí krev – detoxikace.
  • Pomoc při onemocnění močového měchýře, má močopudný účinek.
  • Pomoc při podrážděné slezině.
  • Léčí kožní rány.
  • Náhražka černého čaje.
  • Efektivní účinek při onemocnění horních cest dýchacích.
  • Zastavuje krvácení.
  • Čistí ucpaná játra, ledviny a močových měchýř.
  • Působí antibakteriálně při onemocnění jater, chronické bronchitidě a tuberkulóze.

Využití byliny

Jaterník podléška vyniká svými krásnými květy. Z tohoto důvodu se v současné době pěstuje zejména coby okrasná rostlina. Vyzkoušet ovšem můžete léčivé rostliny v podobě nálevu. Je ovšem myslet na to, že se nedoporučuje užívání ve větším množství, neboť obsahuje alkaloidy. Na druhou stranu je ale taktéž zmínit, že jejich obsah je nepatrný.

Nálev z jaterníku: 2 lžíce jaterníku zalít 500 ml vroucí vody a nechat 20 minut louhovat, poté přecedit a pít 2 – 3x denně nalačno cca 30 minut před jídlem.

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist