Jetel plazivý

Česky:

Jetel plazivý

Latinsky:

Trifolium repens

Slovensky: 

ďatelina plazivá

Česky: Jetel plazivý Latinsky: Trifolium repens Slovensky: ďatelina plazivá

Jetel plazivý je vytrvalou rostlinou, která roste prakticky po celém světě. Svůj původ nicméně má ve velké části světa, jak v Evropě, tak i v některých částech Kavkazu a Sibiře, stejně tak v Jihozápadní i Střední Asii a rovněž v severní Africe. U nás lze jetel plazivý spatřit kdekoli v přírodě. Patří mezi medonosné rostliny a často se vysévá ve směsi s travním semenem, neboť snáší dobře sešlapování.

Pro jetel plazivý je typické bílé zbarvení květu kulovitého tvaru. Rostlina dorůstá do výšky až dokonce 50 cm. Listy se skládají že tří lístků, jsou střídavé, vejčité či kruhové a eliptické až vejčité. Květy jsou bílé s růžovým odstínem, vonné, široké 15 až 25 mm. Plíživé stonky jsou vzpřímené, podlouhlé, světle zelené a dlouhé 18 cm. Rostlina nese 3 až 6 semen, která jsou nepravidelně zaoblená, zploštělá žluto-hnědé barvy dosahující velikosti 0,9 až 1,8 mm x 1 mm.

Pěstování jetele plazivého

Tato pícnina je pěstovaná zpravidla ve směsi s jinými druhy trav a jetelů. Je vhodnou rostlinou pro zakládání lučních i pastevních porostů. Poskytuje nejen dobrou pastvu, ale také zlepšuje půdu. Pro pěstování je nejvhodnější půda lehčí, hlinitá, hlinitopísčitá.

Pěstovat lze se semínek, která se předem namáčí po dobu 12 hodin v teplé vodě. Poté se na jaře vysadí rovnou do půdy nebo v květináčích. Když jsou sazenice dostatečně velké, aby se s nimi dalo manipulovat, vysadí se do půdy na konci jara.

Co a kdy sbírat z jetele plazivého

Sbírá se květ, list i nať. Listy se sbírají ještě před začátkem květu, brzy na jaře. Květy pak během léta. Květy obsahují glykosid tricholin, třísloviny, silice, flavonoidy, pryskyřici, kyselinu oxalovou, kumarinovou a salicylovou.

Pro sušení je třeba květy i listy rozprostřít na podnos a nechat sušit při pokojové teplově, ve stínu a dobře větrané místnosti. Je třeba je sušit, dokud nejsou křupavé. Popřípadě lze květy i listy svázat do svazku a zavěsit, dokud nevyschnou. Sušenou bylinu je třeba skladovat ve vzduchotěsné nádobě.

Léčivé účinky jetele plazivého

  • Pomoc při průjmu.
  • Pomáhá při revmatismu, na oteklé lymfatické žlázy.
  • Pomocník při cukrovce.
  • Pomáhá při nachlazení, angíně, chřipce, bronchitidě.
  • Pomáhá rovněž s problémy spojenými s menopauzou.
  • Slouží jako kožní desinfekce.

Zpracování a využití

Listy jsou jedlé a lze je konzumovat v syrovém i tepelně zpracovaném stavu. Mladé listy se sklízejí před květem a jsou vhodné do zeleninového salátu, polévky, na těstoviny. Rovněž se mohou tepelně upravit a zpracovat jako špenát. Květy a semenné listy se suší a melou na prášek sloužící jako mouka či se jimi sypou uvařené pokrmy, jako je např. rýže. Sušené květy jsou efektivní náhradou čaje.

Ledový čaj z jetele plazivého: 1 šálek čerstvých květů jetele plazivého či ½ šálku sušených květů se zalijí 4 šálky a přivede se k varu. Poté se odstaví, nechá vychladnout. Poté je třeba slít, ideálně do skleněné nádoby a osladit medem či stévií podle chuti. Nechat vychladnout v lednici a podávat s ledem a plátky citronu či limetky.

Zajímavosti aneb jetel pro jeleny

Jetel plazivý je oblíbenou rostlinou jelenů. Z jednoho výsevu může jetel vyrůstat zhruba až 5 let, což zvířatům i lidem přináší spoustu výživných jídel. Jetel obsahuje značné množství bílkovin. Zemědělci jej používají coby krmivo pro svá zvířata.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist