Jedna z nejtajemnějších věcí, které se na vaší zahradě mohou stát, je, když rostlina dostane nějakou nemoc. Jak se to mohlo stát? Bude se nemoc rozšiřovat dál? Nenapadne a nezahubí všechny rostliny na zahradě? Jak se jí zbavit?
K onemocnění dochází pouze tehdy, když se setkají tři věci:
- Máte rostlinu, která je náchylná k nemoci (hostitel).
- Existuje patogen (jako je houba, bakterie nebo virus), který může napadnout rostlinu.
- Okolní podmínky, které podporují nemoc (jako je vlhkost nebo naopak sucho).
Pokud některá z těchto věcí není přítomna, nemoc nenastane. Pokud se tedy snažíme vyhnout chorobám rostlin, je potřeba alespoň jednu z těchto tří věcí odstraňovat. Jak na to si popíšeme v tomto článku.
1. Před nákupem a začleněním nové rostliny ji pořádně zkontrolujte
Nejsnazší způsob, jak omezit vzniku onemocnění, je to, že si pořádně zkontrolujete nové rostliny, které chcete zařadit do své zahrady. Avšak jakkoli se toto řešení zdá snadné, naopak velmi těžké je naučit se, jak by měla vypadat zdravá rostlina. Mezi obecné základy zní, nepěstovat v zahradě rostlinu, která obsahuje mrtvé části, zaniklé stonky nebo hmyz. Všechny tyto problémy se mohou snadno začít šířit napříč dalšími rostliny a jen těžko se jich zbavuje.
Kromě kontroly nadzemních částí rostliny se vždy podívejte také na kvalitu kořenů. Stačí vzít rostlinu a jemně ji vyjmout z květináče. Kořeny by měly být pevné, obvykle bílé a rozložené po celé kořenové kouli. Tmavé nebo houževnaté kořeny nejsou dobrým znamením. Dokonce, i když nadzemní část rostliny vypadá dobře, je jen otázka času, než se projeví slabé kořeny rostliny.
2. Použijte plně kompostovaný odpad ze zahrádky
Ne všechny materiály se v kompostu rozkládají stejnou rychlostí. Důkladné kompostování vytváří vysoké teploty po delší dobu, což ve skutečnosti zabíjí všechny patogeny v materiálu. Infikované rostlinné úlomky, které neprošly tímto procesem, znovu zavedou potenciální choroby do vaší zahrady. Pokud si nejste jistí, jaké podmínky splňuje váš kompost, vyvarujte se vyhazování napadených rostlin do svého kompostu.
3. Hlídejte hmyz v zahradě
Poškození rostlin hmyzem je více, než jen kosmetická vada. Některý hmyz může fungovat jako transport pro viry a šíří je od jedné rostliny ke druhé. Mšice jsou jedním z nejběžnějších škůdců, které rozšiřují virus, který se za posledních 10 let stal vážným problémem komerčních producentů. Útoky hmyzu uvádí rostlinu do stresu, čímž se stává více náchylná vůči chorobám.
4. Uklízejte na podzim
Vždy je lepší pořádně uklidit zahradu na podzim. Je to jeden z nejlepších prostředků, jak kontrolovat onemocnění již ve vaší zahradě. Nemoci mohou přezimovat na mrtvých listech, a napadat nové listy, které začínají růst na jaře. Pruhované listy nebo černé skvrny na listech jsou znamením, že vaše rostliny jsou nemocné.
5. Aplikujte správné hnojivo
Příliš mnoho hnojiva může spálit listy a kořeny rostlin, a to snižuje schopnost rostlin absorbovat vodu a živiny. Tím jsou rostliny náchylnější k chorobám, které jsou způsobeny suchem, chladem nebo teplem. Na druhé straně rostliny, které mají nedostatek živin, jsou slabé a taktéž náchylné k nemocem. Důležité je tedy dávkovat hnojivo přesně, abyste získali silné rostliny. Problém je také nadbytek některé živiny.
Na základě půdního testu můžete zjistit, jaké živiny se ve vaší půdě vyskytují a následně i jaké hnojivo byste měli použít.
6. Vybírejte si rostliny odolné proti chorobám
Rostliny, které jsou odolné vůči chorobám, jsou takové rostliny, které na místo toho, aby se chorobě podřídily, budou proti ní bojovat. Typickými zástupci jsou například některé druhy rajčat – hledejte to na obalech semínek. Pomoci vám mohou také pracovníci zahradnického centra, protože ne všechny rostliny mají tuto odolnost uvedenu na obalu. Další informace shánějte z dobrých internetových zdrojů nebo knih.
TIP:
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz