Gardénie jasmínovitá je nejčastějším a nejoblíbenějším pěstovaným druhem okrasných gardénií. Tento typ gardénie je u nás pěstován jako pokojová rostlina, která je nepřehlédnutelným živým skvostem díky svým velkým květům a kouzelné vůni.
Gardénie utváří husté a kompaktní keře. Rostlina pochází z Číny. Gardénie jasmínovitá (Gardenia augusta) se pyšní výškou okolo půl metru, ale postupem let a za dobrých podmínek a poskytnutí náležité péče může dorůst až do jednoho metru. Nicméně průměrný roční přírůst činí jen deset až patnáct centimetrů. Charakteristické jsou tmavě zelené a lesklé listy s velkou plochou. Impozantní květy mají průměr pět až deset centimetrů. Ihned po rozvití jsou čistě bílé a pozvolna přechází v krémové zbarvení. Typická je jejich sladká a silná vůně připomínající jasmín.
Jak pěstovat gardénie?
Svým způsobem nelze najít univerzální odpověď či návod, neboť je zde hned několik faktorů. Především je zapotřebí nedávat rostlinu na místo v blízkosti plynových spotřebičů, jelikož gardénie je velmi citlivá na jejich zplodiny. Z tohoto důvodu není vhodná gardénie do kuchyně. Stejně tak je třeba se vyhnout místům, kde jsou plynová kamna.
Vhodný je pěstební substrát namíchaný z klasické zeminy a rašeliny. Možné je zvolit i substrát pro kyselinomilné rostliny. Je třeba dát pozor na obsah vápníku, který by neměl být obsažen v substrátu. Stejně tak i hnojivo musí být bez obsahu vápníku.
Ideální stanoviště a frekvence zálivky
V období jaro až podzim prospívá rostlině světlé stanoviště, na které dopadá rozptýlené světlo, avšak ne přímé slunce. Naopak přes zimu gardénie je vděčná za mírné sluneční paprsky, které jí prospívají. Tato rostlina není vhodná pro letnění venku, neboť nemá ráda změny zejména v podobě z interiéru do exteriéru a naopak.
Od jara do podzimu tato oslnivě kvetoucí kráska je žíznivá a potřebuje poměrně vydatnou zálivku, aby substrát nevysychl. Volte vodu měkkou, odstátou, úplně nejlepší je dešťová. V zimě zálivku je nutné razantně snížit. Gardénie má ráda rosení měkkou vodou, která by však neměla přijít na květy či poupata. Zatímco okolní zvýšená vzdušná vlhkost se postará o delší trvanlivost květů, neboť v suchém prostředí dochází k dřívějšímu opadávání. Vzdušná vlhkost je zároveň i efektivní prevencí proti sviluškám, které často napadají rostlinu.
Jak je to s pokojovou teplotou a výživou?
Gardénii svědčí běžná pokojová teplota. Pro kvetení potřebuje však zpočátku jara snížení teploty na 16 °C, kdy tak nasadí poupata. Zcela ideální je světlá a chladnější hala nebo zimní zahrada. Jakmile začne nakvétat, lze ji opatrně přemístit na teplejší místo.
Hned na začátku jara až do konce léta je třeba pravidelné hnojení, které se provádí jednou za dva týdny přípravkem určeným pro kyselomilné rostliny. Interesantní kompaktní tvar rostliny je možné udržovat pomocí mírného zimního seříznutí.
Rozmnožování
Na jaře či v létě je možné odebrání vrcholových řízků a jejich zapíchnutí do vlhkého substrátu. V teple je třeba mít náležité mikroklima. Perfektní volbou pro množení je speciální nádoba, ale dobrou službu prokáže i obyčejný kelímek s malými otvory.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz