Muďoul trojlaločný (Asimina triloba) je znám také pod dalšími různými názvy, jako například indiánský banán, banán chudáka či paw-paw. Dokonce se jedná o exotický, opadavý strom, který se pyšní plody s nejvyšším obsahem bílkovin. Pozitivní je, že si tento skvost můžete vypěstovat na zahradě či lze dřevinu pěstovat trvale v nádobě. Krásná dekorace do vaší zahrady, na terasu či balkon, která obdaruje chutnými a zdravými plody.
Seznamte se s muďoulem
K nám se tato exotická dřevina dostala okolo roku 1990. Muďoul pochází ze Severní Ameriky a ve volné přírodě je nejrozšířenější na jihu Kanady, kde roste jako strom či keř. U nás dorůstá do výšky maximálně 4 m, tj. do 1/3 než je obvyklé. Jelikož je pozoruhodný na pohled a má zajímavé plody, je vhodné jeho umístění do okrasné zahrady. Výhodou je, že netrpí na choroby ani škůdce.
U nás jsou pro pěstování nejvhodnější teplejší polohy. Pokud ho vysadíte ve vyšších polohách, je třeba vytvořit chráněné mikroklima, jako například umístit blíže k západní či jižní stěně domu. Přestože se jedná o přizpůsobivou dřevinu, nejraději má bohatou půdu na živiny a humus, snese i vyšší obsah vápníku v půdě. Jelikož raší pozdě, uniká zdárně i pozdním jarním mrazíkům. Avšak v době vegetačního klidu zdolá bez problému i mráz větší jak -25 °C.
Pozor na výběr a samotnou výsadbu
Protože jsou výsadbové rostliny u nás stále dražší záležitostí, je nutné vědět základní fakta. Nejlepší je zakoupit mladý stromek. Ale pozor! Kultivar, jenž je schopný rodit, musí být naroubovaný. A je třeba pěstovat alespoň dvě odrůdy, neboť jde o cizosprašné rostliny. Sice některé odrůdy mají částečnou schopnost samoopylení, přesto je jistější pořízení minimálně dvou různých rostlin.
Při sázení je třeba dávat velký pozor, aby se nepoškodil hlavní kůlový kořen. I sebemenší jeho poškození může způsobit úhyn celé rostliny. Z toho důvodu je vhodné koupit sazenice roubované a vypěstované v nádobě. Nejlépe je sázet ještě nenarašené sazenice v první polovině jara, přímo na konečné stanoviště, abychom pak už jej nemuseli přesazovat.
Základem je dostatek vláhy a živná půda
Muďoul může dorůst a být větším stromem, stejně tak i malým stromkem, pokud ho budete pěstovat trvale v nádobě. Každopádně typické pro muďoul je tenká borka, tmavě hnědé barvy a podélně praskající. Pupeny jsou malé, chlupaté a mají hnědou barvu. Listy jsou vejčitého tvaru, střídavé, na líci jsou sytě zelené a na rubu mají světlejší zelenou. Na podzim se vybarvují do impozantní rezavě žluté.
Muďoul potřebuje kromě slunného stanoviště dostatek vláhy a půdu, která nevysychá, nevadí ani těžší typ půdy. Při výsadbě je vhodná neutrální či mírně kyselá půdní reakce.
Kouzlo lahodných plodů
Plody svou konzistencí i chutí připomínají banán. Dužinu lze jíst lžičkou jako kiwi. Plody jsou oválné a masité bobule, které svým vzhledem připomínají mango. Jejich hmotnost se pohybuje od 20 až do 500 g. Plody vydávají intenzivní vůni v poslední fázi zrání. Plody se sklízí ve chvíli, kdy začnou měknout, v této době jsou také nejchutnější. Skladovat je lze v chladnu a jen po omezenou dobu. Jedná se tak o exotické ovoce, které je určeno v čerstvém stavu k přímé konzumaci. Jinak ho lze i tepelně upravit a udělat z něj samozřejmě džemy, sirupy apod.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz