Všechny druhy hmyzů, slimáků a jiných škůdců mohou na vaší pěstěné zahrádce způsobit spoušť. V tomto článku identifikujeme některé z běžných pachatelů a seznámíme se s řešeními, která jsou pro ně vhodná.
Nejlepší částí na ekologickém hubení škůdců je to, že jsou účinné a přitom přirozené. Místo toho, abyste strávili spoustu času a úsilí s používáním chemických pesticidů, které zničí veškerý hmyz, najděte způsoby, jak pracovat ruku v ruce s matkou přírodou. To může znamenat povzbuzování prospěšného hmyzu, který se živí zahradním škůdcem, budováním půdy, aby podporovala zdravé rostliny, a výběr plodin odolných vůči chorobám, které jsou typické pro vaši oblast. Koneckonců, zahradníci byli na světě ještě dříve než syntetické pesticidy, což je důkazem toho, že to bez chemikálií jde.
Mšice
Mšice jsou drobný savý hmyz, který může mít různé zbarvení – může být hnědý, černý, růžový, bílý nebo zelený. Tito drobní broučci přenášejí mnoho virových onemocnění a napadají většinu bylin, ovocných i zeleninových rostlin. To, že jsou vaše rostliny napadené, poznáte podle toho, že:
– listy se kroutí nebo jsou žluté,
– nedostatečně rostou,
– mají lepkavé listy a stonky, které udržují mravence a plísně.
Mšic se můžete zbavit tak, že rostliny opláchnete silným proudem vody, nebo můžete nasadit do své zahrady berušku neboli slunéčko sedmitečné, které patří mezi dravý hmyz, jež si na mšicích rád pochutná. Dalším způsobem je odřezávání silně zamořených listů nebo jiných částí rostlin. Použít můžete insekticidní mýdlo, které nanášíte každých 7 až 10 dní, pokud je hmyz přítomen (nebo podle potřeby). Toto mýdlo obsahuje přirozeně se vyskytující rostlinné oleje a živočišné tuky. Působí tak, že pronikne vnějším pláštěm měkkých hmyzích tělíček, způsobí jejich dehydrataci a smrt během několika hodin.
Kovolesklec cizokrajný
Zelené larvy tohoto škůdce napadají nejčastěji zelí. Tyto larvy jsou hladké se dvěma podélnými bílými čárami. Larvy žvýkají listy zelí a znehodnocují ho. Vždy, když tohoto škůdce uvidíte, seberte a vyhoďte ho. Dobrou ochranou proti larvám je zahradnická tkanina, která zabrání dospělým molům naklást ve vaší zahradě vajíčka. Přirozeným nepřítelem larev kovolesklece je drobněnka, malý užitečný hmyz, který zničí vejce ještě předtím, než se vylíhnou.
Mandelinka bramborová
Mandelinka bramborová patří mezi notoricky známý hmyz. Dospělí brouk je žlutý až oranžový, má krovky černo-bíle pruhované a pod nimi křídla. Na hrudi má černé skvrny. Larvy těchto brouků jsou malé, tmavě oranžové. Škodlivé jsou jak larvy, tak i dospělí jedinci, kteří žvýkají listy (nejčastěji bramborové). Organické řešení spočívá v použití insekticidního mýdla, zahradní textilie a ručního sběru – nejlepší bude, když brouky setřepete na tkaninu a posbíráte (nasbírané jedince zalijte mýdlovou vodou a nechte je tak). S larvami si poradí také prospěšné hlístice.
Acalymma vittatum – okurkový brouk
Tito žlutí brouci o délce asi 0,6 cm mají buď černé skvrny, nebo podélné pruhy. Larvy jsou malé, mají bělavou barvu. Rádi si pochutnávají na květech okurek, ale také dalších rostlin z čeledi tykvovitých. Pravidelně kontrolujte své rostliny. Jakmile tohoto brouka objevíte, sbírejte je. Pomohou vám také prospěšné hlístice a zahradní textilie (ještě před tím, než dospělí jedinci nakladou vajíčka).
Osenice šťovíková (Noctua pronuba)
V dospělosti se jedná o hnědé nebo šedé můry. Jejich larvy jsou tučné, mastné, šedé nebo matně hnědé housenky s lesklými hlavami. Housenky se živí stonky mnohé zeleniny v blízkosti půdní linie, oddělují je nebo úplně konzumují malé sazenice. Použijte obojky z papíru, lepenky nebo plasty kolem stonků. Můžete také použít metodu, kdy jeden týden před vysazením rostlinek do zahrady smícháte pšeničné otruby s Bacillus thuringiensis var. kurstaki (Bt) a přidáte je do půdy. Použít můžete taktéž příznivé hlístice.
Slimáci a hlemýždi
Dospělí jedinci mají měkké tělo. Hlemýždi mají navíjené skořápky, slimáci nemají žádné skořápky. Oba za sebou zanechávají slizkou stopu. Živí se listy, stonky i cibulkami. Mohou způsobit rozsáhlé škody na nejrůznějších rostlinách. Můžete jim zabránit ve vstupu do zahrádky jejím ohraničením s pomocí měděného drátu nebo drsného mulče – například štěrk, dřevotřísky, kamínky, křemelina či kamenný mulč. Sbírat je můžete také ručně (nejlépe hned ráno).
Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz