Česky:Jetel luční |
Latinsky:Trifolium pratense |
Slovensky:ďatelina lúčna |
Krásné růžové kvítky jetele lučního zdobí každou louku. Jsou jeho nepřehlédnutelnou okrasou. Patří mezi medonosné rostliny. Chuť sladkého nektaru láká čmeláky i motýli. I když se může zdát jako obyčejná rostlina hojně rostoucí na loukách, tak věřte, že se jedná o bylinu s mnoha léčivými účinky. Jetel luční mnohé překvapí.
Jetel luční je vytrvalou bylinou 10 až 100 cm vysokou. Průměr výšky je okolo 40 cm. Lodyhy jsou obvykle četné, přímé, vystoupané až poléhavé, jednoduché či málo větvené, bělavě chlupaté nebo naopak téměř lysé, často načervenalé. Listy jsou trojčetné, dolní řapíkaté, prostřední a horní krátce řapíkaté až přisedlé. Lístky podlouhlé, kopinaté, obvejčité až téměř okrouhlé, celokrajné, kraťoučce řapíkaté. Květní hlávky kulovité, mnohokvěté, 2-4 cm v průměru, jednotlivé či po dvou. Květy jsou 16 až 20 mm dlouhé, přisedlé a bez listenů zbarvené červeně, karmínově a výjimečně bíle. Plodem jsou drobné lusky.
Jetel luční kvete od května do podzimu. Rostlina obsahuje fenoly, třísloviny, silice, flavonoidy a vitamín C, E. Jelikož je jetele všude dost, tak je snadné si jej nasbírat.
Pěstování aneb co je třeba
Přestože jetel luční naleznete takřka na každé louce a vůbec v hojné míře v přírodě, kde se jím můžete pokochat pohledem, ale i si nasbírat, tak je možné samozřejmě pěstování i na vlastním pozemku. Pokud chcete jetel luční pěstovat, tak nejjednodušší je na podzim sesbírání semen z planě rostoucích rostlin a na jaře je zasít do dobře propustné, zásadité půdy. Na počátku růstu je třeba pravidelně zbavovat plevele a nezapomenout na pravidelnou zálivku.
Jak na sběr jetele lučního
Sbírají se květy neboli hlávky jetele lučního. Je třeba sbírat pouze a výhradně rozkvetlé a zdravé květy, které se při sběru uštipují. Nevadí, pokud se s květem uštípne i několik přilehlých listů. Květy jetele lze i sušit.
Výhodou je, že jetel kvete od černa do srpna a při uštípnutí květu se automaticky tvoří nové květy neboli hlávky, které dokvétají. Je tak možné právě sbírat jetel luční i po dobu dvou měsíců. Právě zaštipováním se tvoří květy nové.
Léčivé účinky jetele lučního
- Podporuje přirozený hormonální cyklus ženy, doplňuje chybějící estrogen.
- Zmírňuje, harmonizuje a zklidňuje projevy menopauzy.
- Harmonizuje krevní tlak.
- Je zdrojem antioxidantů.
- Prevence proti osteoporóze.
- Má silný dezinfekční, detoxikační a protizánětlivý účinek.
- Čistí krev a ledviny.
- Snižuje hladinu cholesterolu.
- Pomáhá při nachlazení, rýmě, kašli, bronchitidě.
- Napomáhá k dobrému stavu kostí.
- Působí příznivě na činnost srdce, posiluje kardiovaskulární systém.
- Má močopudný účinek.
- Má blahodárný vliv na lymfatický systém.
- Pomocník při revmatismu.
- Urychluje léčbu kožních neduhů, ekzémů, drobných ran i akné.
Využití a efektivní zpracování
Dříve se květy sušily a mlely na moučku, která se používala na výrobu chleba. Vzhledem k tomu, že má jetel vysoký obsah bílkovin, je tak vhodnou ingrediencí do zeleninových salátů, do rizota. Listy je možné osmažit na oleji, které se takto tepelně upravené servírují na brambory. Mladé listy lze připravit a zpracovat podobně jako špenát. Protože nemají samy o sobě takřka žádnou chuť, je vhodné je smíchat například s listem medvědího česneku.
Z květů jetele se připravuje čaj, tinktura, sirup. Zevně se jetel luční aplikuje prostřednictvím nálevu k výplachům očí, např. při zánětu spojivek.
Čaj z jetele lučního: 2 a ½ lžíce čerstvého či sušeného jetele zalít 600 ml vroucí vodou, nechat 20 minut louhovat. Poté přecedit. Čaj má velmi příjemnou chuť. Lze jej pít, ale také použít jako kloktadlo či využít k potírání pokožky při ekzému, akné, vyrážce apod. Stačí přiložit na postižené místo a nechat působit.
Zajímavosti aneb kouzlo jetele lučního
Rostlině byla přisuzována magická moc. Křesťané si typický trojlístek spojovali s Nejsvětější Trojicí. Dodnes se najdou tací, co stále hledají „čtyřlístky“ coby amulet pro štěstí.
Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE