Na jaře je kromě jiného potřeba sestříhat růže, aby se pěkně větvily a hojně kvetly. Jak ale zastřihnout jednotlivé druhy růží, když jich je tolik druhů? To se přehledně dočtete na následujících řádcích.
Obecná pravidla pro všechny typy růží
K opravdu výraznému sestřihu přistupujeme na jaře, když již nehrozí velké mrazy – nejlépe během dubna. Růže vždy stříháme ostrými dvojsečnými nůžkami, zásadně nepoužíváme elektrické nůžky ani teleskopické nůžky a jiné podobné vychytávky. Těmi bychom jen keříky růží poničili. Růže stříháme nad očkem nebo nad rozvětvením, boční větve vždy nad očkem vnějším. Jestliže jsme na podzim provedli jen mírný sestřih, nyní musíme provést sestřih ráznější – obecně můžeme doporučit nechat asi 6 oček od místa štěpování. Ořežeme také veškeré zdřevnatělé stonky, zde dáváme jen pozor na to, abychom nepoškodili bod štěpování.
Speciální pravidla pro pnoucí růže
Pnoucí růže nikdy neřežeme nízko u země, protože by nevyhnaly za jediný rok tak dlouhé výhony. Tyto růže je třeba spíše vyvazovat k opoře, a pak zastřiháváme jen výhony, které jsou příliš dlouhé, nebo staré zdřevnatělé stonky.
Speciální pravidla pro stromkové růže
Stromkové růže udržujeme v kompaktním tvaru, a to tak, že nikdy nesmíme zasáhnout bod štěpování, ale všechny ostatní výhony zkrátíme na jednotnou velikost. Stromkové růže jsou zdaleka nejcitlivější na pozdní mrazíky, takže je sestřiháváme až na konec.
Speciální pravidla pro půdopokryvné růže
Máte-li na zahradě půdopokryvné růže, zkraťte je zahradnickými nůžkami na velikost asi 15 cm od země. Pro údržbu veřejné zeleně vytvořené z těchto růží se sice kvůli úspoře času používají i elektrické nůžky, ale v zahradě je lepší i z důvodu menší výsadby použít nůžky klasické, protože rostliny nepoškodí.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz