Levandule je natolik slavná květina, že je po ní pojmenován druh barvy – levandulová. Květina je slavná také díky své pronikavé vůni. Objevuje se v bylinných pojednáních již od 13. století, kdy se používala jako léčba bolesti hlavy a nervových poruch. A protože se dnes již levandule používá pro mnohé další účely, je oblíbená i u dnešních zahradníků.
Odborný název
Latinský název levandule je Lavandula, L. augustifolia a L. officinalis – všechny výrazy se používají zaměnitelně.
Některé z poddruhů jsou známé různými názvy:
Angličtina nazývá levanduli jako Lavandula vera, neboli „pravá levandule“.
Francouzská levandule je Lavandula dentata, ale kdysi byla označována jako L. fragrans kvůli své ostřejší vůni.
Španělsky je levandule je Lavandula stoechas.
Lavandula spica, nebo „špička levandule“ – pod tímto názvem byla levandule zmíněna v Bibli.
Slovo levandule pochází z latinského „lavare“, což znamená „umýt“, ačkoli staří Římané mohli také květinu pojmenovat podle slova „lividus“ tedy „modrá“. Používání levandule při koupání a při omývání tkanin pochází z raného Říma.
Geografický původ
Původem je levandule z oblasti Středomoří. Hojně byla používána například ve starověkém Egyptě jako součást procesu mumifikace. Rychle se rozšířila přes Afriku, přes Středozemní moře a do jižní Evropy s obchodem s kořením. Dnes ji lze nalézt na každém kontinentě, s výjimkou Antarktidy.
Popis a charakteristika
Levandule roste do výšky 30 až 90 cm na krátkém, nepravidelném, větveném stonku, který je pokrytý nažloutlou šedou kůrou. Větve jsou čtvercové, štíhlé a rostou ve tvaru koštěte. Listy rostou v opačných párech podél větve a jsou pokryté jemnými chlupy.
Květy jsou produkovány na dlouhých stoncích v zakončení ve tvaru tupých hrotů. Tyto hroty jsou složeny z malých fialových květů. Koruna je dvojitá a typicky modrofialová.
Symbolismus a kulturní význam:
Ve středověké Evropě se říkalo, že vyvolává lásku.
Ve viktoriánských dobách znamenaly květy levandule symboliku oddanosti.
Je považována za jednu z nejoblíbenějších květů Panny Marie, ale také symbolizuje panenství, čistotu a ctnost.
Je to znamení štěstí, důvěry a ticha.
Pěstování
Levandule je velice snadná na pěstování, nejlépe roste v písečných půdách, které jsou dobře odvodněné. Důležitý je také dostatek slunce. Potřebují velmi málo hnojení při vysazování, i když rostliny v květináčích budou potřebovat hnojiva více.
Měla by být umístěna tam, kde mezi stonky může volně proudit vzduch, ale zároveň by měla být chráněna před silným větrem, které může způsobit jejich zlomení. Nepoužívejte organický mulč, protože ten má tendenci podporovat hnilobu kořenů. Namísto toho použijte jemný štěrk nebo písek, abyste pomohli půdě udržet vlhkost.
Transplantace levandule je snadná, ačkoli křoví nemusí v příštím roce dobře kvést. Zalévejte rostlinu důkladně a odřezávejte shnilé nebo hnědé stonky. Po přemístění pokračujte v odstraňování květinových hrotů, abyste rostlinu přiměli k silnému růstu kořenů.
Keře, které jsou pravidelně ořezávány, budou lépe růst, ale prořezávání starších keřů, které nikdy nebyly prořezané, se nedoporučuje. Je lepší takové keře vykopat a nahradit je mladšími rostlinami, které se mohou naučit vydržet prořezávání.
Použití
Léčivé použití levandule zahrnuje:
Infuze levandulových květin pro nervové vyčerpání, bolesti hlavy, při porodu ke stimulaci děložních kontrakcí a jako trávicí tonikum. V arabském lékařství je čaj používán jako expektorant.
Esenciální levandulový olej lze aplikovat přímo na popáleniny pro úlevu a rychlé hojení kůže. Usnadňuje astmatické a bronchitické křeče. Zředěn v masážním oleji, pomáhá relaxovat bolestivé svaly; vmasírováním na zátylku krku přináší úlevu od bolesti s napětím a při prvním náznaku migrény. Může být aplikován na hmyzí kousnutí a bodnutí pro téměř okamžitou úlevu.
V první a druhé světové válce to bylo antiseptikum.
V aromaterapii se vůně rostliny používá k uklidnění pokožky, zmírnění bolesti hlavy a nespavosti, proti nervozitě a úzkosti a snížení krevního tlaku.
V kosmetice:
Několik kapek esenciálního oleje ve vodě zlepší nejen lesk vlasů, ale je to účinná preventivní léčba vší.
Používá se jako přísada pro výrobu mýdla pro svěží pokožku.
Několik stonků ponořených do octa se používá pro léčbu mastných vlasů a pokožky hlavy.
Levandulový olej je repelent proti hmyzu, netoxický a více voňavý než komerční repelenty.
Doma:
Použijte sušenou rostlinu v šatních skříních, abyste se zbavili molů a provoněli své oblečení.
Rozpusťte několik kapiček levandulového oleje ve vodě a nasprejujte na kuchyňské a koupelnové povrchy, abyste zpomalili růst mikrobů způsobujících choroby.
V kuchyni zkuste přidat levanduli do limonády, nebo sušenek, které jsou vyrobeny z čerstvých nebo sušených květin, jemně nakrájené a přidané do těsta. Levandulové květy jsou zajímavým a chutným doplňkem letního salátu.
Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE