Ačkoliv je na trhu nepřeberné množství samozavlažovacích květináčů a truhlíků, jejich cena je poněkud vyšší. Vy si ale můžete tyto vychytávky vyrobit i sami doma, pokud víte, jak na to.
Co budete k výrobě samozavlažovacích květináčů potřebovat
Nejprve si nakupte/připravte potřebné „suroviny“:
– květináč (který bude o něco větší, než pokud byste použili na tu samou rostlinu běžný květináč),
– okrasný obal bez otvoru (který bude samozřejmě o něco větší než květináč),
– netkanou textilii,
– knot,
– keramzit.
Jak postupovat při samotné výrobě
Nejprve protáhněte knot otvorem ve dnu květináče a na jeho konci (vně květináče) udělejte uzel, aby nevyklouzl. Květináč naplňte ve spodní části keramzitem, avšak jen tak, aby knot vyčníval nad něj a byl ve styku se substrátem. Na keramzit dejte netkanou textilii, která bude oddělovat keramzit od substrátu. Slouží jednak jako filtr a pak také udržuje keramzit stále čistý, takže jej po přesazení můžete znovu bez obav použít. Dále naplňte květináč substrátem – volte takový, který bude prodyšný a propustný, může obsahovat poněkud hrubší částice, aby se voda dobře dostávala ke kořenům. Vsaďte květinu a celý květináč vložte do okrasného obalu, který naplníte vodou.
Pro které rostliny se hodí samozavlažovací květináče
Tyto druhy květináčů se hodí pro všechny rostliny, které potřebují střední až vysokou zálivku. Vodu tak mají kdykoliv k dispozici a vy jen třeba jednou za týden doplňujete do spodního/okrasného obalu. Samozavlažovací květináče se nehodí jen pro vyloženě suchomilné druhy, jako jsou kaktusy či sukulenty.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz