Afelandra

afelandra - Afelandra

Afelandra je skvostná rostlina s impozantními květy a výraznou malbou na listech, která se zejména v březnu a v dubnu objevuje v květinářstvích. Při správné péči se nemusí jednat jen o krátkodobou dekorativní rostlinu květem, ale lze ji poměrně snadno a úspěšně i namnožit. Ve své domovině se jedná o stálezelný vzpřímeně rostoucí keř. V našich podmínkách se pěstuje jako pokojová rostlina, která je oblíbená pro své zbarvení listů a pro již výše uvedené krásně zbarvené květy.

Odborný název

Aphelandra

Geografický původ

Rostlina pochází z tropických oblastí Ameriky, kde právě alefandra roste jako keř. Domovinou je pak zejména Brazílie, Mexiko a Kolumbie.

Popis a charakteristika

Okouzlující rostlina, která působí velmi efektivně. Po celý rok je afelandra ozdobná díky svým velkým listům, které mají výrazné žebrování. Její květy a listy s okrasnou kresbou z ní činí zkrátka dechberoucí půvabnou rostlinu, která je nepřehlédnutelnou živou dekorací. Na silném stonku jsou velké, eliptické listy, jenž mají podél žilek krémové pruhy. Rostlina kvete od května do září. Květy jsou nepřehlédnutelnou záležitostí a protože nevoní, je tak vhodná pro umístění takřka kdekoli v interiéru.

Při správné péči se jedná o víceletou rostlinu. Nicméně po druhém roce kvetení je lepší z vrcholového řízku vypěstovat si novou rostlinu. Vybírat můžete mezi odrůdou A. auratiaca, která má šedou žilnatinu a oranžové klasové květenství a mezi nejznámější a nejrozšířenější náleží A. squarrosa, která je typická svými tmavě zelenými listy s bílou žilnatinou a nádherně sytě žlutými květy roustoucími v klasu.

Pěstování

Afelandra potřebuje pro zdárný růst jasné rozptýlené světlo, avšak bez přímého slunce v letních měsících. Příliš slunné stanoviště způsobuje hnědé skvrny na listech. Pokud by rostlina byla umístěna na tmavém místě, došlo by k opadávání listů. Pro rostlinu je ideální pokojová teplota okolo 20 °C. V době květenství potřebuje nižší teplotu a to zhruba kolem

13 °C. Afelandru zaléváme odstátou měkkou vodou tak, aby substrát nikdy nevysychl, zároveň nesmí dojít k přemokření. V zimě je třeba zálivku omezit.

Jelikož je to kráska pocházející z tropické oblasti, potřebuje vysokou vlhkost vzduchu. Nezbytné je pravidelné rosení listů. Květináč je vhodné umístit do misky s vlhkými oblázky. V létě je třeba hnojit rostlinu každý týden standardním tekutým hnojivem. Množit lze vrcholovými řízky v jarním období a při vyšší teplotě i vlhkosti. Mladou rostlinu je dobré přesazovat každý rok na jaře, starší postačí jednou za dva roky. Nádobu nevolíme o moc větší než byla původní. Vhodný je rašelinový substrát.

Opadávání listů je zpravidla způsobeno suchem u kořene, i krátké přeschnutí může způsobit padání listů. Stejně tak může být příčinou opadávání listů chlad, průvan či přímé slunce. Pokud se objeví hnědé špičky na listech, je to zapříčiněno nízkou vzdušnou vlhkostí. Stejně tak suchý vzduch podporuje množení škůdců.

Použití

Pokojová rostlina vhodná coby živoucí dekorace do interiéru. Díky impoznatně zbarvenému květu vynikne především v bílém květináči.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE