Africká fialka

africka fialka

Africká fialka je rostlina, která se těší značné oblibě z mnoha důvodů. Jakmile jednou podlehnete pořízení a pěstování, stává se láskou a vášní na celý život. Jak už ze samotného názvu vyplývá, rostlina pochází z Afriky. Fialka je oblíbená po celém světě, přínosné je, že pěstování zvládne i úplný začátečník či mladý pěstitel. Mnohdy bývá prvním pěstitelským úspěchem. Pokud bude rostlině poskytnuta kvalitní výživa, náležitě se vám odmění nejen svými krásnými květy.

 

Z původní modré, fialové, růžové a bílé se úspěšně podařilo šlechtitelům vypěstovat mnoho dalších kultivarů v různých barevných kombinacích. Fialka je známá po celé Evropě, avšak největší počet příznivců je ve Spojených státech amerických, kde vznikl a je doposud jeden z největších klubů čítající amatérské i obchodní pěstitele z celého světa.

 

Skromnost je jedním z atributů

 

Obliba afrických fialek zajisté souvisí i s poměrně snadným pěstováním, množením a především nevadící suchý vzduch v domácnostech s ústředním topením. Ani nároky na zálivku, světlo a hnojení nejsou nikterak náročné ze strany rostliny.

 

Stejně tak pěstovat lze v jakékoliv nádobě, ideální ovšem je, pokud pěstební nádoba má zhruba třetinový průměr velikosti rostliny.

 

Ideální prostředí

 

Nejlépe se africké fialce daří při pokojové teplotě, tj. v rozmezí 20 až 25 °C. Rostlinu potěšíte dostatkem světla, ale ne přímým slunečným svitem. Vhodné je umístění na okenní parapet směrem na východ či severovýchod, v opačném případě je zapotřebí ochránit žaluziemi či roletami.

 

Zeminu je dobré zvolit lehčí a porézní, v lepším případě s přídavkem rašeliny k mírnému zvýšení kyselosti půdy.

 

Jak je to se zálivkou a výživou?

 

Mnohdy diskutabilní záležitost, neboť někteří jsou zastánci zalévání jen do misky a jiní vrchem do okvětníku. Jistější a rozhodně efektivnější je volba spodní zálivky, kdy máte stav vody pod kontrolou a případně přebytečnou vodu z misky můžete vylít a nedojde tak k přemokření kořenového balu. Substrát by však měl být vlhký.

 

Co se týče hnojení, stačí jednou za dva týdny použít hnojivo určené přímo pro fialky nebo také přípravek pro pokojové rostliny. Pokud by fialka příliš bujně rostla nebo málo kvetla, lze použít osvědčené hnojivo na kaktusy.

 

Nejjednodušší množení

 

Namnožit si vlastní fialky je tak snadné, že to zvládne úplně každý. Postačí pouze vzít vyzrálý list ze střední řady na rostlině, ponechat alespoň 2 centimetry pevný stonek a dát do vody zakořenit při pokojové teplotě. Rostlina velmi snadno a rychle koření a sází se hned, jak se vytvoří kořínky. Po pár týdnech se nové rostlinky přesadí.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist