Aksamitník

aksamitník
Aksamitník

Aksamitník patří k nejkrásnějším květinám v rostlinné říši. Můžeme ho znát také pod názvem afrikán. Pěstuje se velmi snadno a na oplátku kvete celé léto. Jedná se o jednoletou rostlinu. Ovšem nepotěší jen naše oko, své využití najde aksamitník třeba i v náboženských obřadech. Nejen, že jsou předmětem krásy, ale mají různé další využití včetně náboženského.

 

Odborný název

Rod aksamitník zahrnuje celkem 56 druhů. Zahrnuje africké, mexické a francouzské rostliny. Stejně jako jakýkoli jiný vědecký název, nomenklatura aksamitníku se řídí pravidly ICBN, tj. Mezinárodním kodexem botanické nomenklatury. Patří mezi Magnoliophyta – krytosemenné a do třídy „nižší dvouděložné“. Vědecké názvy afrických, mexických a francouzských aksamitníků jsou Tagetes erecta, Tagetes lucida a Tagetes patula.

 

Geografický původaksamitník

Aksamitník pochází z jižních částí USA a mexických oblastí. Názory biologů se neshodují na tom, zda se přirozeně vyskytoval také v Argentině v Jižní Americe, či zda tam byl zavlečen.

 

Popis a charakteristika

Africké aksamitníky jsou vyšší odrůdy a mohou dorůst až do výšky až 90 cm. Kvetou od jara až do prvních mrazíků a typické jsou pro ně velké a plné květy. Ve srovnání s jinými odrůdami jsou větší a spíše kulovité. Mohou mít šířku až 5 centimetrů a vyskytují se v rozmezí barev od žluté až po oranžovou.

 

Francouzské aksamitníky jsou spíše malé keříky, které vyrůstají kolem 12 až 45 cm na výšku. Kvetou od jara až do mrazu a to v mnoha barvách – červené, oranžové nebo žluté. A najdete tu i květ dvoubarevné – obvykle červenooranžové. Květy jsou spíše menší, měří asi 5 centimetrů. Jsou proto ideální jako obruba květinových záhonů a používají se také ve velkoplošných výsadbách. Deštivému počasí odolávají lépe, než jejich africké protějšky.

 

Pěstování

Rostliny se množí prostřednictvím semen. Pěstování aksamitníků není náročné. Nepotřebují kultivaci, ale přesto se bez péče neobejdou. Půda by měla být zbavena plevelů a nezbytný je také dostatek přímého slunečního záření. Africké druhy pak vyžadují i vydatné dávky hnojiva. Nejlépe rostou aksamitníky ve vlhké nebo mokré půdě. Semenům trvá asi dva až tři týdny, než vyklíčí.

 

A jak je to s vůní? V zásadě lze říct, že mají buď pižmový, štiplavý nebo žádný zápach v závislosti na odrůdě, kterou se rozhodnete pěstovat. Aksamitníky svou vůní ovšem odpuzují hmyz, škůdce a také hlístice.

 

Použití:

Aksamitník je víceúčelová bylina.

 

  • V lidové medicíně se používá ve formě mastí na pokožku, ale také jako tinktura nebo čaj.
  • Nalézá uplatnění i při léčbě žaludečních poruch, vředů, menstruačních obtíží, očních infekcí, zánětů atd.
  • Jeho šťáva obsahuje množství esenciálních olejů, které odpuzují hmyz.
  • Květy mají také náboženský význam a používají se při vytváření krásných girland nabízených božstvům – zejména v Africe. Ovšem i američtí Aztékové používali aksamitník pro své náboženské rituály.
  • Používá se také při přípravě žlutého barviva. Pigmenty v listech se často extrahují a používají při umělém dobarvování potravin, určených pro lidi i hospodářská zvířata.
  • Je rovněž hojně využíván při společné výsadbě mnoha druhů zeleniny, jako jsou rajčata, lilek, chilli papričky, tabák a brambory. A to právě kvůli jejich odpudivým účinkům na škůdce.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist