Aloe aristata

Aloe aristata je snadno identifikovatelná bílými trny na povrchu listů a tenkými špičatými listy. Název druhu „aristata“ znamená „markýza“, a týká se tvaru listů.

aloe 1 - Aloe aristata

Odborný název

Aloe aristata je odborný název tohoto druhu aloe. Název je arabského původu, přičemž aristata znamená „vousatý“. Tato rostlina patří do čeledi Aloaceae. Jedná se o zakrslou verzi rodu Aloe.

Geografický původ

Aloe aristata je původem z Jižní Afriky a je proto nejvhodnější pro teplé a suché podmínky. Její masité listy zadržují vodu, což umožňuje rostlinám projít obdobím sucha bez potíží. Jedná se o rostlinu bez stonků, která tvoří růžice, jež mají průměr 10 až 15 cm.

Popis a charakteristika

Aloe aristata je šťavnatá rostlina s rozetou (růžicí) zeleně šedých listů, které jsou pokryté malými bílými hroty. Květy jsou načervenalé růžové barvy s tubulárními okvětními plátky, nastavené na dlouhých stoncích. Jedná se o malou rostlinu, která obvykle dorůstá 15 až 20 cm.

Aloe aristata kvete na konci jara a začátkem léta a snadno se množí. Aloe vytváří boční výhonky, které můžete jemně odstranit od mateřské rostliny. Před vysazením nechte nové rostliny několik dní vysušit, aby se řezy mohly obnovit.

Listy jsou úzké a trojúhelníkového tvaru, které se zužují. Listy jsou tmavě zelené barvy. Listové plochy jsou označeny malými bílými trny. Tyto trny měří 1 až 2 mm.

Pěstování

Pokud chceme pěstovat tento druh aloe v mírném podnebném pásu, je potřeba ji za nejchladnějšího počasí v zimě přenést do interiéru. V létě pak aloe udržujte v jasném slunečním světle. Vydrží chladnější podmínky, než mnoho jiných rostlin náležejících do rodu Aloe, ale stále si váží tepla. Vyžaduje velmi malou údržbu, takže je ideální volbou pro začínající zahradníky.

Zalévejte tuto rostlinu opatrně, zvláště v období spánku, protože je náchylná k hnilobě; tenká vrstva štěrku na povrchu půdy pomůže tomuto zabránit. Při volbě půdy se hodí volná písčitá půda. Použijte kaktusový kompost nebo přidávejte písek.

Použití

Květy Aloe aristata jsou bohaté na nektar a jsou zvláště atraktivní pro ptáky, včely a vosy. Nejedná se o známý léčivý druh aloe.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE