Aloe vera

Nejčastější z rostlin aloe je Aloe vera neboli „pravá aloe“ a je oblíbenou složkou kosmetiky a léčivých přípravků. Jedná se o sukulentní rostliny, a proto si dokážou zachovat vodu i v suchých podmínkách. Rod Aloe přichází v široké škále tvarů a velikostí, od malých 5 cm velkých rostlin až po velké druhy, které mohou být vysoké i přes jeden metr.

aloe vera

Odborný název

Odborný název rodu je Aloe. Tyto sukulenty patří do čeledi Asphodelaceae.

Geografický původ

Aloe pochází původem z jižní Afriky a může přežít bez vody po dlouhou dobu. Je to způsobeno díky masivním listům, které mají schopnost zadržovat vodu. Nejlépe roste na světle a v dobře odváděné půdě. Nejlepšími podmínkami pro aloe je růst na plném slunci a v teplotách kolem 25 stupních Celsia.

Popis a charakteristika

Většina Aloe má růžici uspořádaných listů, která často vypadá, že roste přímo ze země bez stopky. Listy jsou masité a zelené až modře stříbrné barvy, naplněné čirým gelem, který lze aplikovat na popáleniny a podráždění kůže. Květy aloe rostou na jediném kmeni a jsou obvykle červené nebo oranžové.

Pěstování

Aloe rostliny jsou tvořeny asi z 95 % vodou, a tak nepřežijí ani nejmírnější mrazy. Chcete-li tyto rostliny pěstovat v mírném podnebí, musíte je v zimních měsících přenést dovnitř. Aloe, které žijí ve vnitřních prostorách, budou pro změnu těžit z teplého letního počasí, takže je vhodné přenést je ven.

Základna rostliny je náchylná k hnilobě, pokud je vlhká; proto je vhodné na povrch půdy nanést tenkou vrstvu štěrku na vrcholu půdy kolem základny, která bude dobře odvádět vodu. Hnojte jednou nebo dvakrát během vegetačního období.

Použití

Některé druhy Aloe mají léčivé účinky, proto je možné je najít v kosmetice a různých léčivých přípravcích. Například Aloe vera je nejznámější ze všech druhů aloe a patří také mezi léčivé druhy. Velmi známé je její použití na popáleniny. Mnoho druhů aloe je velmi snadné sehnat v nejrůznějších zahradních centrech a květinářstvích a také je velmi snadné jejich množení. Typické je množení z jejich výhonů, které se šíří z mateřské rostliny.

Aloe obsahují ve svých listech hustý čirý gel, který se používá k léčbě popálení a malých odřenin. Je také užitečný pro kožní podráždění. Šťáva z aloe může být požita k uklidnění žaludku, ale jako takovou šťávu používejte s velkou opatrností, protože konzumace může mít i vedlejší účinky. Taktéž nedoporučujeme takto používat jiný druh, než je Aloe vera.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist