Aloisie citronová

Když slyšíte název aloisie citronová, téměř okamžitě se vám vybaví aromatická vůně této rostlinky. Právě vůně aloisie je důvodem, proč spousta zahradníků začne rostlinku pěstovat. Aloisie citronová je jak okrasná rostlina, tak také léčivka. Mezi její fascinující zdravotní přínosy patří schopnost chránit svalstvo, regulovat trávení, posilovat imunitní systém, uklidňovat žaludek a snižovat horečku. Je také populární při hubnutí.

aloisie citronová - Aloisie citronová

Odborný název

Odborný název aloisie citronové je Aloysia triphylla.

Geografický původ

Tato rostlinka je původem z jižní Ameriky. Rostlina má celou řadu různých použití, ale pěstuje se také díky svému atraktivnímu vzhledu.

Popis a charakteristika

Aloisie citronová je poměrně snadno rozpoznatelná bylinka, protože ji poznáte podle citronové vůně. Listy rostliny mají nejen vůni, ale také chuť citronu, a proto byla rostlina používána různými způsoby souvisejícími s konzumací – v potravinářství i lékařství. V zahradě pak tvoří atraktivní okrasné rostliny. Aloisie citronová může dorůst výšky až 2,25 metru – pokud jsou splněny ideální podmínky pro její pěstování (to je zejména v tropických a subtropických oblastech). V chladnějších klimatech ale dorůstá mnohem menší výšky a je pěstována pouze jako jednoletá bylina.

Pěstování

Aloisii citronovou je lepší si předpěstovat ze semínka v interiéru. Několik týdnů před posledním mrazem zasaďte semínka do dobré zahradní půdy smíchané s hrstkou rašeliny nebo kompostu. Jednotlivá semínka saďte asi 2,5 cm od sebe a jen lehce je pokryjte vrstvou půdy. Lehce zalijte, aby byla půda vlhká. Poté udržujte půdu vlhkou (ne mokrou), dokud sazenice neobsahují nejméně jednu sadu listů. Pak je čas přesadit je do větších květináčů nebo do zahrady.

Aloisii si můžete koupit jako sazeničku v zahradnických centrech nebo ji pěstovat z řízků a celou práci si tak usnadnit. Nařezané aloisie jednoduše dejte do nádoby s vodou a počkejte několik dnů, než se vyvinou kořeny. Pak rostlinku i s kořeny umístěte do půdy.

Pokud chcete dosáhnout co nejlepší chuti a vůně, tak umístěte rostlinku tak, aby se jí dostalo 6 až 8 hodin slunce každý den. Rostlinu pravidelně zalévejte tak, aby byla vždy vlhká, ale ne mokrá. Příležitostně můžete přidat rybí emulzi jako hnojivo.

Před prvními mrazy přeneste rostlinku do vašeho domu, aby nedošlo k jejímu promrznutí. Rostlina totiž miluje teplo.

Použití

Aloisie citronová se používá pro své aroma, například pro aromatizaci čajů, cukrových nálevů (například do míchaných drinků) nebo dalších kulinářských výrobků. Pěstovat ji můžete také pro pouze pro její citronovou vůni. Je také součástí parfémů.

Mimo to se jedná také o léčivou bylinku, která se používá k léčbě různých poruch trávení, včetně plynatosti, koliky, průjmu a zácpy. Používá se také při bolesti kloubů, nespavosti, astma, nachlazení, horečce, při hemeroidech, křečových žilách, kožních problémech a při zimnici.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE