Alstromérie

alstromerie - Alstromérie

 

Alstromérie symbolizuje přátelství a oddanost. Bývá často nazývaná peruánská lilie, lilie Inků nebo papouščí lilie, případně alstromerka nebo boubelka. Jde o celý jihoamerický rod zahrnující asi 50 druhů kvetoucích rostlin, původem především z chladných horských oblastí v Andách.

 

Odborný název

Název alstromérie vznikl díky švédskému botanikovi, který přispěl k dovezení těchto květin do Evropy. Na konci 18. století se baron von Alstroemer vrátil z cesty z Jižní Ameriky se semeny alstromérie. Nedlouho po tomto objevu květina našla velkou oblibu u nadšenců po celém světě. Mimochodem Alstroemer byl žákem slavného Karla Linné.

 

Význam alstromérie v květomluvě je přátelství a oddanost. Jako symbol oddanosti mohou alstromérie říct společníkovi nebo milovanému, že tu budete vždycky pro něj a budete věřit ve vaši vzájemnou trvalou vazbu.

 

Geografický původ

Alstromérie je původem z Jižní Ameriky, ale dnes se pěstuje po celém světě.

 

Popis a charakteristika

Alstromérie kvetou na konci jara nebo začátkem léta. Nabízí množství barev od oranžové, růžové, fialové, červené, žluté, bílé až k lososové. Většina moderních hybridních rostlin alstromérie se rozmnožuje v laboratoři. Díky její oblíbenosti vzniklo mnoho hybridů a asi 190 kultivarů. Dnes si tedy můžete vybírat z barevného spektra od bílé, zlatavě žluté a oranžové přes meruňkovou, růžovou, červenou, fialovou a levandulovou.

 

Květiny jsou charakteristické tím, že nemají žádnou vůni. Ve váze vydrží přibližně dva týdny. Ne všechny mají pruhované lístky, i když je to také jeden z poznávacích znaků. Pokud je na ně příliš horko, jednoduše přestává kvést.

 

Pěstování

Alstromérie je mírně zygomorfní (dvoustranně symetrická) květina se třemi sepaly (kališními lístky) a třemi, obecně pruhovanými lístky. Sepaly a okvětní lístky mají podobnou barvu a strukturu.

 

Pokud teplota půdy stoupne příliš vysoko (nad 22 stupňů Celsia), snaží se alstromérie své síly věnovat spíše na vývoj hlíznatých kořenů. A to samozřejmě na úkor kvetoucích výhonků. U některých odrůd to může vést k produkci výhradně slepých stonků bez květů.

Použití

Barevné květy peruánských lilií se používají samostatně i ve skupinách. Vydrží poměrně dlouho, takže jsou oblíbenou součástí květinových vazeb. Ozvláštnit mohou také zimní zahrady. To spolu s výše zmíněnou květomluvou způsobuje, že není problém potkat alstromérii prakticky v jakémkoliv květinářství nebo zahradnictví.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE