Amaryllis

amaryllis

 

Amaryllis se může pyšnit opravdu nádhernými velkými květy a právě proto ho milovníci pokojových květin doslova zbožňují. Jeho hladké listy vyrůstají na začátku léta, aby později uvolnily místo velkým květním stvolům. Objevuje se na nich zpravidla 2 až 12 voňavých květin ve tvaru hvězdy a to ve výšce 60 až 90 cm. Barva se pohybuje od  světle růžové přes fialovou až po bílou.

 

V řecké mytologii byla tato květina krásnou pastýřkou, která se zamilovala do pastýře Altea. Ale on ji ignoroval, jen toužil najít květinu, která nikdy předtím neexistovala. Třicet nocí Amaryllis chodila ke dveřím Altea a propichovala své srdce zlatými šípy.  Alteo neotevřel dveře až do třicáté noci, kdy na zápraží objevil karmínovou květinu, která vyrostla z krve Amaryllisina srdce. Kvůli tomuto příběhu amaryllis symbolizuje odhodlání a krásu.

 

Odborný název

Patří do čeledi Amaryllidaceae (amarylkovité). Dnes existují dvě rostliny běžně označované jako amaryllis. Obě jsou z čeledi Amaryllidaceae. Jde o Amaryllis paradisicola (objevený v roce 1998, který není příliš často pěstován) a více známý Amaryllis belladonna.

 

Geografický původ

Amaryllis belladonna původně pochází z Jižní Afriky.

 

Popis a charakteristika

Znát ho můžete také jako amarylku. Má rád částečný stín až plné slunce a může kvést už za 8 až 10 týdnů poté, co ho vysadíte. Bývá známý také jako vánoční květina, protože s trochou péče může vykvést právě v tomto období. Může být nucen kvést uvnitř v přesném čase. Jižní Amerika je jeho přirozené prostředí.

 

A jaké druhy si pořídit?

Amaryllis Hippeastrum Ragtime

Může se chlubit velkými červenými nebo oranžovými květy s plným středem. Někdy mohou být i bílé až lososové. Rostou do výšky 45 až 60 cm a každá cibulka může za jednu sezónu vyprodukovat 4-6 stonků.

 

Amaryllis Hippeastrum Evergreen

Tento kultivar nabídne nevšední zelené květy, které rostou na stopkách o délce 60 cm. Pokud jde o výsadbu a péči, platí pro něj totéž, co pro ostatní druhy amaryllisů.

 

Pěstování amaryllisu

Rostlině se dobře daří na plném slunci. Jednotlivé cibulky vysaďte ve vzdálenosti 22 až 30 cm od sebe v mírně kyselé půdě (6,1 až 6,5 pH), špička cibulky musí směřovat nahoru. Vysazovat lze i do volné půdy, před mrazy však musí být amaryllis odnesen domů. Zalévejte mírně.

 

Když rostlina přestane kvést, seřízněte stonek co nejblíže k cibuli. Amaryllis pak znovu vykvete.

 

Jakmile listy začnou na začátku podzimu žloutnout, seřízněte je tak, aby zůstala jen 2 centimetry vysoká chocholka. Cibulku vyjměte z půdy, očistěte a umístěte na tmavé místo s teplotou 4,5 až 10 stupňů Celsia po dobu nejméně 6 týdnů.

 

Výsadba Amaryllisu – Hippeastrum

Amaryllis nesmí zmrznout, trvale ho lze proto kromě interiéru vysadit jen ve skleníku. Před vysazením naložte cibulky do vlažné vody na několik hodin. Vykvetou asi za 7-10 týdnů.

 

Použití

Na zahradě je amaryllis je atraktivní pro motýly, ptáky a včely. Hodí se pro pěstování v interiéru a uplatní se i jako řezaná květina.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist