Angínovník čínský

Česky:

Angínovník čínský

Latinsky:

Belamcanda chinensis

Slovensky:

leopardovka čínska

Česky: Angínovník čínský Latinsky: Belamcanda chinensis Slovensky: leopardovka čínska

Jak už ze samotného názvu vyplývá, jedná se o léčivou rostlinu pocházející z oblasti Východní Asie, kterou lze využít jako podpůrnou léčbu při zánětech dýchacích cest. Je mezi nenápadnými léčivkami a bylinami výjimkou. Angínovník čínský byl lidmi pěstován od nepaměti. Jde o vytrvalou rostlinu vypadající trochu jako kosatec. Patří do čeledi kosatcovitých. Dorůstá do výšky 60 až 100 cm. A k tomu ještě navíc obsahuje řadu zdraví prospěšných látek.

Během léta doslova očaruje svými krásnými a výraznými žlutými či oranžovými květy se skvrnami připomínajícími kresbu leopardí kůže. Na základě toho bývá angínovník také často nazýván Leopardí lilie či Leopardí květina. Celé květenství je rok od roku bohatší. Listy má mečovité, vějířovitě rozložené a dlouhé až 45 cm. Plodem jsou tobolky se semeny, které mají rovněž léčivý účinek. Angínovník se nepěstuje jen v Číně, ale roste rovněž v Japonsku, Vietnamu, Indii či na Filipínách.

Pěstování angínovníku v interiéru i exteriéru

Angínovník čínský lze pěstovat jak venku na zahrádce, terase, tak i doma v květináči. Jelikož má rostlina tropický původ, potřebuje dostatek tepla a slunečního světla. Pro venkovní pěstování je vhodná doba od jara do podzimu. Je nutné zvolit slunné stanoviště, které v zimním období je chráněno před mrazivými větry. Sazenice je třeba vysadit na jaře. Dospělé sazenice jsou mrazuvzdorné. Nicméně i tak je ideální je zakrývat přes zimu chvojím, slámou apod.

Semena lze zakoupit v internetových i kamenných obchodech. V zahradnictví je možné bez problému pořídit sazeničky angínovníku. V případě pořízení semen, je třeba je nechat klíčit v období od ledna do března, ideálně zakrýt fólií na povrchu rašelinového substrátu, který je dobré zahřát v troubě či v mikrovlnce na pokojovou teplotu. Klíčení může trvat až 2 měsíce. Vzrostlé semenáčky je třeba poté přesadit do nádoby s drenážní vrstvou a propustným substrátem, jehož pH by mělo být neutrální. Je třeba zalévat dostatečně, ale nepřelít. Rostlina je náchylná na přemokření. Při pěstování v bytě je možné rostlinu nechat i poblíž radiátoru, neboť v teple si angínovník doslova libuje.

Blahodárně prospěšné účinky

  • Pomoc při nachlazení, angíně, zánětu mandlí či průdušek, bronchitidě.
  • Pomáhá při revmatismu, bolesti, zvýšené teplotě.
  • Má bakteriální účinek – likviduje bakterie, brání v tvorbě a množení plísní v těle.
  • Detoxikuje tělo.
  • Podporuje vykašlávání.
  • Chrání játra a napomáhá k jejich regeneraci.
  • Má protinádorový, protizánětlivý, antiseptický a bakteriální účinek.
  • Podporuje chuť k jídlu, pomoc při nechutenství, anorexii.
  • Má močopudný účinek – efektivní pomoc při nemoci ledvin.
  • Působí proti zácpě a nadýmání.

Zpracování a efektivní využití rostliny

Nálev coby kloktadlo: lžičku nasekaných listů zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme louhovat cca 15 minut. Získané kloktadlo mírní bolest v krku.

Čaj z angínovníku čínského: drcené oddenky louhované cca 15 minut působí vnitřně při nachlazení, odhlenění. Tento čaj pomáhá rovněž pročistit ledviny a lymfatický systém. Příznivě působí i na zácpu či při nadýmání. Jako čaj se pije 2 až 4x denně.

Tinktura: je možné připravit jak z listů, tak i z oddenku či semen. Hrst nasypeme do lahve, zalijeme vodkou či jiným čistým alkoholem. Necháme cca 2 až 3 týdny louhovat. Láhev pravidelně protřepáváme. Nakonec tinkturu přecedíme a přelijeme do čistých lahviček. Tinktura se používá výhradně ke kloktání.

Na co si dát pozor a je dobré vědět

Krásná rostlina, která je součástí tradiční čínské medicíny se právě v Číně použivá i při hadím uštknutí. V Evropě někteří nadšenci používají rostlinu proti kapavce. Probíhají i studie o potenciálních účincích na léčbu karcinomu prostaty.

Pozor! Listy angínovníku čínského se jen žvýkají, nikoli polykají! Rostlina je mírně toxická. Z toho důvodu není vhodné užívání pro děti, alergiky, těhotné a kojící ženy.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist