Azalky

azalka
azalka

Neúrodná půda s vyčerpaným rostlinným životem může být přeměněna na ozdobnou plochu složenou z perfektní rovnováhy rostlin, stromů a květin, které jsou rozmístěny v bohatých barevných schématech, které ovládají smysly.

Odborný název

Azalky jsou květiny, které rostou jako keře patřící do třídy rostlin nazývaných rododendrony, které se skládají z různých druhů stromů a keřů. Keře azalek jsou menší než jiné rostliny této třídy a květy azalek kvetou v široké škále barev.

Existují dva typy rododendronů:

  • Evergreeny, které zůstávají po celý rok zelené, se nazývají Rhododendron Tsutsusi.
  • Listnatá třída, která na podzim ztrácí listy, se nazývá Rhododendron Pentanthera.

Azalky jsou v listnaté třídě.

Slovo „azalka“ pochází z řeckého slova „azaleos“, což znamená „suché“. Kromě toho, že azalka je název květiny, v některých zemích, jako je Indie, Arábie, Řecko a anglicky mluvící země, je azalka také ženské jméno.

Geografický původ

Azalky pochází z Japonska a Číny. Jednotlivé azalky jsou si geneticky podobné, bez ohledu na to, kde mohou existovat jejich stanoviště nebo kde se úspěšně postupně vyvíjely a udržovaly svou jedinečnost, zatímco svět kolem nich se neustále mění.

Popis a charakteristikaazalka

Existuje žlutá azalka, bílé azalky a azalky jiných barev, jako je oranžová, růžová, fialová a červená.

Existuje mnoho druhů azalky:

  • Formosa Azalea, kvete dvakrát ročně na jaře a na podzim s 7,5 centimetrovými levandulovými květy, které se nakonec zbarví do tmavě růžového nebo purpurového odstínu;
  • azalka bonsai je strom nebo keř, který je pěstován v květináči a vyžaduje stín a dešťovou vodu pro optimální růst;
  • trpasličí azalky rostou do výšky 60 až 90 cm, mají karmínové květy na začátku jara a živé červené listy v zimě;
  • divoká azalka je listnatý keř, který v březnu a květnu roste v lese a plochých travních porostech. Přitahuje včely, motýly a kolibříky;
  • středně velké a velké keříky azalky se dodávají v různých barvách a velikostech a jsou dokonale vhodné pro živé ploty, které oddělují nebo definují linie;
  • azalea tenino je azalka s nízkou údržbou, které roste přibližně do výšky 30 cm a šířky 90 cm. Květy jsou 7 cm široké a kvete uprostřed nebo na konci jara v barvách fialové a červené.

Pěstování

Azalky vyžadují přinejmenším čtyři hodiny denně přímého slunečního záření, nejlépe v první polovině dne, aby se zabránilo přímým slunečním paprskům, které mohou listy vypálit. Azalky je vhodné zastřihávat, a to v době, kdy nekvetou.

Prořezávání

Prořezávání by mělo být provedeno po odkvětu, možná v polovině zimy, když rostlina spí. Rozkvétají v období od března do srpna a někteří zahradníci doporučují zastřihávat je jednou nebo dvakrát do roka. Při stříhání azalek dbejte na to, abyste neořezali více než třetinu velikosti celé rostliny a snažte se řezat kruhový vzor.

Půda

Nejlépe se jim daří v mírném podnebí v půdě, která je dobře vyčerpaná a mírně kyselá s pH činitelem 5,5. Je třeba přijmout opatření na ochranu azalek před škodlivými účinky chladu a větru.

Vysazování

Měly by být vysázeny na jaře nebo na podzim. I když vyžadují časté zalévání, zahradníci by měli porozumět rozdílu mezi vlhkou půdou a vodnatou půdou. Při růstu azalky je zapotřebí vlhká půda, ale ujistěte se, že půda tuto vodu propouští, tj. že azalky nestojí ve vodě. V takovém případě budou utopeny kořeny a keř bude zničen.

Kompost

Správná péče o azalky zahrnuje šíření vrstvy kompostu pod celou šířkou rostliny. Kompost je směs rozkládající se rostlinné hmoty používané pro hnojení azalek.

Mulč

Poté vložte vrstvu mulčování, která by mohla být složená z listů a borovicové jehličí. Tento mulč musí být přibližně 5 cm vysoký. Borovicové jehličí pomáhá udržovat kyselou hladinu v půdě.

Použití

Vzhledem k jejich malé velikosti a široké škále barev vytvářejí nádherné květy. Jsou krásné jako řezané květiny i jako okrasné rostliny v zahradě. Přidávají barvy a krásu venkovním trávníkům.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist