Barvínek

Barvínek je ideální rostlina pro problematická místa, kde by vám nic jiného nerostlo. Přestože upřednostňuje bohatou, mírně vlhkou půdu, toleruje širokou škálu podmínek, včetně hlíny, alkalických zemin a sucha. Barvínek má mělké, vláknité kořeny, které udržují půdu na místě.

barvínek - Barvínek

Odborný název

Odborný název barvínku je Vinca minor. Patří do čeledi Apocynaceae.

Geografický původ

Původem pochází barvínek z Asie a Evropy (oblast Španělska a Francie, ale i další části), daří se mu zejména v mírném a subtropickém podnebném pásu.

Popis a charakteristika

V květu poskytuje barvínek drobné fialové, modré nebo bílé květy. Kvete na jaře a v létě a má tmavě zelené a lesklé listy. Listy jsou dlouhé 5 až 7,5 cm, jsou oválné a objevují se na stoncích naproti sobě. Listy jsou zpeřené, což znamená, že žíly se rozkládají na obou stranách.

Barvínek dosahuje výšky 7,5 až 15 cm a rozrůstá se do šířky cca 60 cm. Od začátku jara až do podzimu barvínek kvete.

Pěstování

Barvínek můžete vypěstovat ze semen, jde to ale velmi pomalu. Lepší je použít dělení již rozrostlé rostliny (pokud ji má například některý z vašich známých), nebo si barvínek koupit v zahradnickém centru jako rostlinku. Na vyplnění velké plochy postačí pouze několik rostlin. Před výsadbou obohacujte půdu kompostem či hnojem, abyste zlepšili její odvodnění. V chladných, drsných klimatických podmínkách chraňte rostlinu před větrem a vodou.

Jednotlivé rostliny od sebe rozsaďte ve vzdálenosti 30 až 45 cm. S pěstováním začněte na jaře nebo na začátku podzimu. Prvních 6 až 10 týdnů po zasazení udržujte půdu rovnoměrně vlhkou. K tomuto účelu se hodí mulčování.

Použití

Díky svým kořenům se barvínek používá ve svazích nebo všude jinde tam, kde je potřeba zabránit erozi půdy. Barvínek nejlépe kvete na slunci, ale roste také ve stínu a častokrát je vysazován pod stromy. Jeho husté kořeny mají tendenci vytlačovat ostatní rostliny, a proto je používejte samostatně nebo s cibulovinami.

Barvínek je rostlina, která má v lidové medicíně bohatou historii. Tato bylina byla po staletí používána k léčbě různých onemocnění a byla oblíbenou složkou kouzel ve středověku. V medicíně se používá ke zlepšení cirkulace mozku a zmírnění menstruačních bolestí. Pouze nadzemní části rostliny jsou používány jako lék.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE