Begónie

Begónie milují vlhké a stinné prostory. Nejen to, ale také jejich nádherný vzhled a srdčité listy z nich tvoří velmi oblíbené rostliny mezi hrnkovými květinami. S patřičnou péčí mohou být pěstovány také jako okouzlující pokojové rostliny. Krása a všestrannost begónií je důvodem její oblíbenosti.

begonie - Begónie

Odborný název

Odborný název begónie je velmi podobný českému názvu. Zní Begonia. Rostlina byla pojmenována podle amatérského botanisty a guvernéra francouzské části Kanady M. Begona. Dnes už existuje velký počet odrůd, ze kterých je možné vybírat.

Geografický původ

Begónie mají svůj původ právě v teplejších částech Kanady. Do Evropy se begónie dostala v roce 1777.

Popis a charakteristika

Begónie mají listy ve tvaru srdce a krásné, jemné květy. Většina odrůd je vhodná pro tropické a subtropické podnebí. V mírném podnebí je můžete pěstovat na jaře a v létě i venku, na zimu je ještě před prvním mrazem ale přeneste dovnitř. Avšak možná se vám podaří najít i takovou odrůdu, která zvládne přezimovat venku.

Pěstování

Begónie jen stěží vypěstujete ze semínka. Místo toho si raději pořiďte sazeničku ze zahradního centra. Ze zavedené rostliny můžete pěstovat begónie také s pomocí řízků. Sazeničky umístěte do dostatečně velkého květináče a ten dejte na teplou, světlou okenní plochu, která je mimo dosah přímého světla. Poté, co je rostlina dobře rozrostlá a venku již pominulo nebezpečí mrazu, můžete ji přesunout ven. Venku postavte begónii na stinné, ale ještě poměrně světlé místo.

Zalévejte své begónie pravidelně, abyste udržovali vlhkou půdu – ale ne mokrou. Květináče mají tendence vysychat rychleji, proto své rostliny pravidelně a často kontrolujte.

Při přenesení rostliny dovnitř vyberte parapet otočený směrem na sever, protože zde může přijímat nepřímé světlo. Zalévejte je stejně, jako by rostlina byla umístěna venku.

Použití

Begónie milují stinné a vlhké zahradní plochy, což z nich činí poměrně oblíbenou rostlinu zahradníků, kteří se snaží co nejefektivněji využít tyto plochy.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE