Blahočet ztepilý

Blahočet ztepilý je stálezelený jehličnatý strom, jež se přirozeně vyskytuje na mnoha místech jižní polokoule. Často bývá označován jako živá fosilie, protože původ tohoto druhu sahá už do éry druhohor, takže s trochou nadsázky ho lze označit za stále živého společníka dinosaurů.

Blahočet ztepilý - Blahočet ztepilý

Odborný název

Latinský název pro blahočet ztepilý je Araucaria heterophylla. Patří do čeledi Araucariaceae. Tato čeleď zažívala největší rozkvět v období jury a křídy, kdy bychom její zástupce mohli najít doslova na všech kontinentech. Dnes je však na severní polokouli přirozeně vyhynulá. Vědci odhadují, že za to mohl meteorit, který zničil i dinosaury před 65 miliony lety.

 

Geografický původ

Blahočet pochází z ostrovů v jižním Tichomoří, ale roste také v Nové Kaledonii, Austrálii, na Novém Zélandu, v Chile, Argentině a jižní Brazílii. Je tolerantní k větrům a slané vodě a dokáže růst i v čistém písku. Na severní polokouli se tento strom pěstuje jako pokojová rostlina, ovšem lze najít i mrazuvzdorné druhy, vhodné pro venkovní výsadbu.

 

Popis a charakteristika

Tento jehličnatý strom má široce rozložené symetrické větve trojúhelníkového tvaru. Jeho jehlice se někdy navzájem překrývají. Jde o rostliny dvoudomé – samčí a samičí květy se nacházejí na různých rostlinách. Šišky obsahují jedlá semena, které lze zužitkovat podobně jako piniové oříšky. Plně vzrostlé stromy dosahují výšky asi 21 metrů.

 

Pěstování

Není náročný na půdu, ale vyžaduje pravidelnou zálivku. Vhodné je i ošetření univerzálním hnojivem. Pokud stromu dopřejete navíc fosfor, pomůžete žádoucímu rozvoji kořenů. Nepotřebuje prořezávání. Dokáže růst a prosperovat i na plném slunci.

 

Použití

Mapuche  – domorodý kmen v jižním a centrálním Chile – nazývá svou zemi právě jako „Araucaria“. A ještě donedávna uctívali tento strom jako posvátný. Semena tohoto stromu vařili a smažili a připravovali z nich kaši. I dnes se některé blahočety vysazují cíleně kvůli jedlým semenům.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE