Bohyška

bohyška 300x225 - Bohyška

Bohyška Jitrocelová

Bohyška je vytrvalá rostlina, která se nachází v zahradách u nás i v zahraničí. Zdravá bohyška může produkovat velké skupinky rostlinek, kterými se šíří. Takovéto rostlinky můžete vyjmout a přesadit je někde jinde. Bohyšku můžete rozdělovat na jaře, ještě než se začnou rozvíjet listy, nebo na podzim, kdy je počasí chladné a vlhké.

Odborný název

Bohyška je známá také jako funkie, ale její odborné jméno zní Hosta. Tato rostlina patří do čeledi Asparagaceae (chřestovité).

Geografický původ

Rozšířeny jsou zejména v Japonsku, pak jen málo v Číně. Dnes už se ale pěstují také v Evropě a severní Americe.

Popis a charakteristika

Bohyška může změnit tmavou, stinnou část vašeho dvora nebo zahrady na elegantní krajinu, která vypadá atraktivně od jara do podzimu. Na rozdíl od většiny ostatních trvalek se bohyšky pěstují spíše kvůli kráse svých listů, než kvůli květům. Existují stovky odrůd, z nichž každý má svůj jedinečný tvar, velikost a barvu.

A právě hledání způsobů, jak zajímavě tyto různé typy listů zkombinovat, je součástí zábavy při pěstování bohyšky. Navíc je můžete zkombinovat také s jinými rostlinami, které milují stín, jako je čechrava, srdcovka, kapradiny, kaládium a begónie.

Pěstování

Pokud porovnáváte dvě bohyšky, které máte možnost vidět vedle sebe, můžete snadno vidět jejich rozdíly v kvalitě. Pokud chcete pěstovat svou vlastní bohyšku, vyberte si co nejkvalitnější původní rostlinu s dobře vyvinutými kořenovými systémy. Čím větší je rostlina, tím rychleji se usadí a stává se atraktivním přírůstkem vaší zahrady.

Bohyškám se nejlépe daří v částečném stínu. V chladnějších klimatech po celý rok (což jsou severní oblasti, které se v ČR nevyskytují) mohou růst bohyšky i na plném slunci. Nejlépe uděláte, vysadíte-li bohyšku na jaře, když je půda vlhká a relativně chladná.

Bohyškám se daří v bohaté, dobře odvodněné půdě. Poté, co se bohyšky rozrostou, dokážou tolerovat i relativně suchou půdu (avšak konzistentní vlhkost je pro ně nejlepší).

Použití

TRVALÉ ZAHRADY

I když se bohyšky většinou pěstují kvůli svým nádherným listům, většina odrůd dokáže produkovat také atraktivní zvonovité květiny. Některé z těchto květin jsou voňavé a lákají motýly (a kolibříky, pokud rostou v oblastech, kde žijí kolibříci).

LESNÍ CESTY

Pěstování bohyšek je krásný způsob, jak napravit lesní cestu. Listová barva se pohybuje od tmavě zelené až po ocelově modrou. Mnoho druhů má rozmanité listy, které zobrazují dvě nebo dokonce tři různé kombinace barev.

ZÁKLADNÍ KRYT

Protože bohyšky rostou nízko při zemi a mají malé listy, mohou být použity jako zemní kryt pod stromy nebo kolem keřů.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE